PharmaExpert: Kryzys ominął pierwsze półrocze

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Kula/PharmaExpert   17-10-2009, 17:24

Całkowita wartość rynku aptecznego w I półroczu 2009 wyniosła 12 849 mln zł i w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. wzrosła o 8,5%. Natomiast II kwartał 2009 r. miał nieco mniejszą dynamikę wzrostu (6,4%) - mówią dane firmy analitycznej PharmaExpert.

W II kwartale 2009 r. największą dynamiką wykazał się segment sprzedaży odręcznej, który w porównaniu do analogicznego okresu 2008 r. wzrósł o 11,4%. Segment recept pełnopłatnych wzrósł o 6,1%, czyli nieznacznie mniej niż cały rynek. Natomiast segment recept refundowanych zwiększył swoją wartość o 3,2%.

Segment leków na receptę rósł szybciej w I kwartale, co można zaobserwować po wynikach za I półrocze 2009r. Segment recept pełnopłatnych w I półroczu br. wzrósł  o 8,9%, a recept refundowanych o 5,8%.


Średnia cena leków w II kwartale 2009r. wyniosła 15,29 zł i była o 6,2% wyższa niż w analogicznym okresie 2008 r. Największy wzrost (+ 9,8%) w porównaniu do II kwartału ub.r. odnotował segment leków na recepty pełnopłatne. Również wysoki wzrost  średniej ceny był udziałem segmentu sprzedaży odręcznej, która wzrosła o 8,3%. Najsłabiej rosły ceny w segmencie recept refundowanych (+5,8%).


W II kwartale ceny leków były wyższe niż w I kwartale. Wyższe były również marże apteczne (w ub.r było odwrotnie – marże w II kwartale spadły). Prawdopodobnie jest to reakcja na spodziewany kryzys, który jeszcze nie dotknął tak dotkliwie branży farmaceutycznej jak inne sektory gospodarki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH