PharmaNET: apelujemy o rzetelną debatę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   10-08-2015, 11:42

PharmaNET: apelujemy o rzetelną debatę Związek apeluje o debatę na temat rynku dystrybucji leków

Apteki sieciowe to w ogromnej większości małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. Prezentowanie ich jako zwartej grupy tworzącej monopol odczytuję jako próbę dyskredytacji środowiska aptek sieciowych - ocenia Marcin Piskorski, prezes PharmaNET.

Tak prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET ocenia słowa, jakie padły podczas  konferencji "Eliminowanie patologii z rynku aptecznego". 
 
Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, stwierdził: „Dzisiaj monopolizacja rynku to 30 proc., jeśli chodzi o liczbę aptek. Ale już ponad 50 proc. jeśli chodzi o obrót. Są przewidywania, że w ciągu 3-4 lat monopolizacja osiągnie 60 proc., jeśli chodzi o liczbę aptek. To oznacza 80-90 proc. udziału w rynku. To już jest sytuacja nie do odwrócenia”.

"Chcę przypomnieć Panu Prezesowi, że zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo „monopol” oznacza "sytuację rynkową, w której jedyny istniejący lub dominujący sprzedawca może ustalać dogodną dla siebie cenę i wielkość produkcji". Nie ma żadnych podstaw, by tę sytuację odnosić do rynku aptecznego w Polsce, na którym według danych firmy PharmaExpert działa nie jedna, ale 330 sieci aptecznych liczących po 5 i więcej aptek" - przypomina Marcin Piskorski.

Dodaje: - Twierdzenie, że 330 przedsiębiorstw konkurujących ze sobą na rynku tworzy monopol, jest absurdalne. Apteki sieciowe to w ogromnej większości małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, budowane od lat wysiłkiem swoich właścicieli, bardzo często będących także farmaceutami. Prezentowanie ich jako zwartej grupy tworzącej monopol odczytuję jako próbę dyskredytacji środowiska aptek sieciowych.

- Warto przy tym pamiętać, że apteki konkurują na rynkach lokalnych. Odsyłam do raportu UOKiK na temat detalicznej sprzedaży leków opublikowanego w maju br., w którym przedstawiono wyniki badania struktury rynku w jednym z województw. Wbrew obiegowym opiniom okazało się, że najsilniejszą pozycję zajmują lokalni przedsiębiorcy, nie zaś sieci działające w skali całego kraju - stwierdza Marcin Piskorski, apelując o otwartą, rzetelną i zrównoważoną debatę na temat polskiego rynku dystrybucji leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH