PharmaNET: apteki sieciowe w Polsce to w większości polskie firmy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   16-09-2015, 08:09

PharmaNET: apteki sieciowe w Polsce to w większości polskie firmy W czyich rękach są apteki? Według PharmaNET, w większości w polskich

Nie jest uzasadnione stwierdzenie, że sieci apteczne w Polsce są własnością wielkich, zagranicznych koncernów. Są to niemal wyłącznie małe i średnie przedsiębiorstwa polskie - uważa Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

- Na rynku działa ponad 330 sieci aptecznych mających po 5 i więcej aptek – w sumie 34 proc. wszystkich funkcjonujących na rynku. Zaledwie 11 sieci posiada powyżej 50 aptek w skali całego kraju, w tym trzy mają ponad 100 placówek. W trzech największych sieciach, posiadających ponad 100 aptek, mniejszościowym udziałowcem wciąż jest, lub do niedawna był, Skarb Państwa - wylicza PharmaNET i dodaje:

- Sieci te powstały bowiem m.in. biorąc udział w prywatyzacji państwowych Cefarmów. Sieci apteczne to niemal wyłącznie przedsiębiorstwa polskie. Zaledwie kilka sieci aptecznych jest własnością firm z udziałem kapitału zagranicznego.

Pozostałe 66 proc. aptek należy do podmiotów indywidualnych. Wśród nich istnieje grupa mikrosieci, skupiających po 2-4 apteki, stanowiących 25 proc. wszystkich aptek działających w Polsce.

- Tendencja do „usieciowienia” rynku w różnych formach (połączenia kapitałowe, grupy zakupowe, sieci wirtualne, programy partnerskie etc.) trwa w Polsce od ponad 10 lat. Wynika głównie z pogorszenia ekonomicznych warunków prowadzenia apteki przy jednoczesnym wzroście wymagań pacjentów i klientów - oceniają przedstawiciele organizacji.

Jak dodają, apteki łączą się funkcjonalnie, operacyjnie i właścicielsko, aby móc zaoferować lepszą usługę w niższej cenie. To, czego nie opłaca się zrobić w jednej aptece, można zrobić w grupie aptek. Usługi, których nie da rady sfinansować jedna apteka, może sfinansować grupa aptek. Apteki, sieci apteczne i mikrosieci należą zarówno do farmaceutów, jak i przedsiębiorców niebędących farmaceutami.

    

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH