PharmaNET: dwukrotnie próbowano zamknąć rynek apteczny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Pharmanet/rynekaptek.pl   15-12-2015, 09:21

PharmaNET: dwukrotnie próbowano zamknąć rynek apteczny Raport opisuje detaliczną dystrybucję leków w UE

W Unii Europejskiej nie ma jednolitego ani nawet dominującego modelu regulacji rynku aptecznego. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET dokonał przeglądu funkcjonujących obecnie modeli organizacyjnych w detalicznej dystrybucji leków.

W ocenie autorów raportu PharmaNET, jest grupa państw charakteryzujących się restrykcyjnym podejściem do działalności na rynku aptecznym, jak również liczna grupa państw utrzymujących liberalny model tego rynku.

"Podobne wnioski przedstawił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w maju 2015 roku, na podstawie informacji uzyskanych od organów antymonopolowych innych państw, przygotował raport analizujący rynek dystrybucji aptecznej" – piszą autorzy raportu.

UOKiK wskazał na dwie koncepcje polityki państwa wobec rynku aptek: „rynek zamknięty” („apteka dla aptekarza”, ograniczenia w liczbie aptek, kryteria geograficzne i demograficzne przy wydawaniu zezwoleń) — o wysokim stopniu ingerencji państwa oraz „rynek otwarty” o ograniczonej ingerencji państwa.

W ocenie PharmaNET, polski model regulacji nie odbiega od standardów przyjętych w części państw Unii Europejskiej. Wspólnym mianownikiem jest w nich mniejszy stopień ingerencji państwa wobec rynku aptek. Zmiany podejmowane w systemach prawnych wielu państw UE/EFTA w większości przypadków mają tendencję do deregulacji i stopniowego odstępowania od głębokiego ingerowania państwa w rynek detalicznej dystrybucji farmaceutycznej. Wynika to m.in. z rosnącej presji do oszczędzania finansów publicznych. 

„Systemy zamknięte są drogie dla płatnika publicznego i prywatnego. Tworząc bowiem pozbawione ryzyka środowisko biznesowe dla właścicieli aptek, którymi z reguły są w tych systemach członkowie korporacji aptekarskiej, znoszą jakiekolwiek mechanizmy konkurencyjne, co szybko przekłada się na wzrost cen” — czytamy w raporcie PharmaNET.

Związek przypomina, że w Polsce środowisko farmaceutów już dwukrotnie podejmowało próbę wprowadzenia przepisów mających na celu wdrożenie elementów systemu zamkniętego na polski rynek apteczny. Po raz pierwszy nastąpiło to w 1992 r., kiedy do Ustawy o izbach aptekarskich wprowadzono zasadę „apteka dla farmaceuty”. Ostatecznie jednak zapis ten został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich jako niezgodny z konstytucją i w efekcie za taki uznany przez Trybunał Konstytucyjny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE