PharmaNET: mamy pomysły, ale nikt nas nie słucha

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.biz/ rynekaptek.pl   27-04-2015, 08:31

PharmaNET: mamy pomysły, ale nikt nas nie słucha Bariery rozwoju aptek w Polsce wg PharmaNET

Prowadzenie aptek i rozwój detalicznego rynku farmaceutycznego w Polsce utrudniają liczne bariery, które można wyeliminować bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów z budżetu państwa.- mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który jest członkiem Konfederacji Lewiatan.

- Potrzebna jest jednak odrobina dobrej woli ze strony rządu i parlamentu oraz chęć wysłuchania naszych argumentów - dodaje na łamach wyborcza.biz.

Liczne bariery wymienia raport "Wyższa dostępność, niższe ceny. Wskazówki i postulaty dotyczące eliminacji barier na rynku aptecznym" opracowany przez kancelarię prawną Tomasik Jaworski Spółka Partnerska na zlecenie PharmaNET i Konfederacji Lewiatan.

Wiele barier wynika z faktu, że prawo nie nadąża za życiem. Przykładowo wciąż istnieje obowiązek posiadania oddzielnego pomieszczenia na mopy, miotły i środki czystości, choć większość aptek korzysta dziś z usług wyspecjalizowanych firm sprzątających, bo tak jest taniej. Z drugiej strony, w aptekach nie ma pomieszczeń, w których farmaceuta mógłby w intymnych warunkach porozmawiać z chorym i nauczyć go np. obsługi glukometru, co w Europie jest standardem.

We współpracy z lekarzem, a w razie potrzeby również z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii pacjenta. W brytyjskich aptekach pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe przychodzą po kolejną receptę do swojego farmaceuty, a lekarza specjalistę odwiedzają najwyżej dwa razy w roku.

Wśród barier raport wymienia m.in. brak wprowadzenia karty dużej rodziny z możliwością realizacji w aptekach, zakaz reklamy aptek, obowiązek sporządzania leków recepturowych w każdej aptece. PharmaNET postuluje wprowadzenie modelu funkcjonującego m.in. w Holandii, Belgii czy Francji, gdzie receptura apteczną zajmują się wyspecjalizowane apteki i certyfikowane laboratoria.

Więcej: http://wyborcza.biz/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH