PharmaNET: na zmianach skorzystali wybrani właściciele aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPA PharmaNET/ rynekaptek.pl   23-03-2016, 10:21

PharmaNET: na zmianach skorzystali wybrani właściciele aptek PharmaNET kwestionuje węgierski model aptekarstwa

Rząd węgierski nie dokonał rewolucji w zakresie poprawy jakości usług farmaceutycznych w aptekach przywracając zasadę "apteki dla aptekarza". Może więc nie zawsze warto brać przykład z rozwiązań, na które tak chętnie powołuje się samorząd aptekarski w Polsce - zastanawia się PharmaNET.

- Przywracając zasadę „apteka dla farmaceuty”, restrykcyjne kryteria demograficzne i geograficzne a także ograniczenia w możliwości otwierania nowych aptek, rząd węgierski nie dokonał rewolucji w zakresie poprawy jakości usług farmaceutycznych w aptekach. Może więc nie zawsze warto brać przykład z rozwiązań, na które tak chętnie powołuje się samorząd aptekarski w Polsce - rozważa ZPA Pharma NET.

Zdaniem organizacji, na przekształceniach zamykających węgierski rynek apteczny, realizowanych od 2010 roku, skorzystał jedynie w niewielkim stopniu sektor apteczny, bo niektórym aptekom w wyniku reform poprawiła się rentowność.

- Nie o to jednak chodziło. Wśród deklarowanych celów reformy wymieniane były przede wszystkim: zwiększenie poziomu fachowości i bezpieczeństwa zaopatrywania ludności w leki, wzrost jakości usług farmaceutycznych świadczonych przez apteki oraz bardziej równomierne rozłożenie aptek, szczególnie na rzadziej zaludnionych obszarach wiejskich. Nie do końca się to udało - ocenia Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Związek przygotował raport podsumowujący efekty dotychczasowych zmian pt. "Druga strona medalu reform zamykających rynek apteczny na Węgrzech". Oparł go m.in. na sprawozdaniu Kancelarii Zgromadzenia Narodowego Węgier nr B/1764 o aptekach ogólnodostępnych z 27 października 2014 r., które zawiera ocenę funkcjonowania i praktycznej realizacji reformy po czterech latach od jej wprowadzenia. "Reformy, która w opinii autorów sprawozdania powiodła się, choć na próżno szukać w stworzonym przez nich dokumencie danych świadczących o poprawie dostępności pacjentów do leków i zmniejszeniu odpłatności za nie" - ocenia Związek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH