PharmaNET: nie straszmy Polaków zagranicznymi aptekami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/rynekaptek.pl   10-08-2016, 10:58

PharmaNET: nie straszmy Polaków zagranicznymi aptekami W aptekach sieciowych dostępne są tańsze leki Rx pełnopłatne i leki OTC.

Nie jest prawdą, że istnieje jakiekolwiek zagrożenie wynikające z faktu rosnącej liczby aptek sieciowych, które doprowadzi do tego, że kilku dużych graczy rynkowych z obcym kapitałem będzie decydowało o zaopatrzeniu całej Polski w leki – podkreślają Konfederacja Lewiatan i ZPA PharmaNET.

Taką opinię wyraziła Naczelna Rada Aptekarska na swojej stronie internetowej.

Zdaniem aptek sieciowych nie stanie się tak z trzech powodów. Pierwszy - liczba aptek sieciowych rośnie oddolnie. Polscy przedsiębiorcy dokupując kolejną aptekę (zwykle przejmując upadające apteki indywidualne) , dając ich właścicielom, którzy nie poradzili sobie na rynku, możliwość ucieczki przed długami i bankructwem. Drugi - do 390 sieci działających w Polsce należy około 5 tys. placówek - to nadal jedynie 1/3 ogólnej liczby aptek. A po trzecie – tylko 5 z 390 sieci działających w Polsce ma zagraniczny kapitał. „Straszenie Polaków kapitalistami z zachodu, którzy będą kontrolować polski rynek aptek jest więc poważnym nadużyciem” – uważa Konfederacja Lewiatan oraz ZPA PharmaNET.

- Naczelna Rada Aptekarska straszy Polaków nie tylko prezesami zagranicznych spółek, ale również grożącym polskiemu rynkowi rzekomo monopolem sieci. Samorząd od 20 lat wysuwa te same argumenty, które od 20 lat nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. I nigdy nie znajdą – bo jeśli sieci przybywa, to oznacza to, że nie tylko nie powstaje monopol, ale przeciwnie – rośnie konkurencja. To jedna z podstawowych zasad ekonomii – mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

 Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej twierdzi natomiast, że przepisy antykoncentracyjne są potrzebne, konieczna jest tylko ich skuteczniejsza egzekucja. Takie regulacje pozwolą zapobiec niekorzystnej i niebezpiecznej dla państwa tendencji, związanej z dynamicznym rozwojem sieci aptecznych, a liczba ta systematycznie rośnie. Zdaniem Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, należy zatrzymać ten proceder, bo inaczej grozi nam oligopol.

Dr Biadun jest innego zdania. Monopol nie powstanie z tego powodu, że państwo polskie dysponuje odpowiednimi narzędziami i instytucjami obrony przed takimi praktykami. Jest to między innymi UOKiK, który po pierwsze w przypadku każdej większej transakcji musi wyrazić zgodę na zakup (przejęcie) konkretnej sieci aptek, co oznacza, że nie widzi zagrożenia, a po drugie – w raporcie opublikowanym za 2015 roku Urząd stwierdza, że „model przyjęty w polskim systemie prawnym nie odbiega od standardów przyjętych w części państw Unii Europejskich”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH