PharmaNET: pomieszczenie na mopy w aptece to przeżytek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 09:01

PharmaNET: pomieszczenie na mopy w aptece to przeżytek Co zdaniem PharmaNET hamuje rozwój aptek?

Ograniczona komunikacja z pacjentami, zbędne wymogi administracyjne i brak możliwości poszerzenia oferty aptek o nowe usługi i produkty to tylko część barier utrudniających rozwój detalicznego rynku farmaceutycznego w Polsce - wynika z raportu PharmaNET.

Na zlecenie Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET i Konfederacji Lewiatan powstał raport, który nie tylko te bariery identyfikuje, ale też zawiera propozycje konkretnych działań, dzięki którym można je wyeliminować.

– Wiele barier wynika z faktu, że prawo nie nadąża za życiem. Przykładowo, apteka wciąż ma obowiązek posiadania oddzielnego pomieszczenia na mopy, miotły i środki czystości, choć większość aptek korzysta dziś z usług wyspecjalizowanych firm sprzątających, bo tak jest taniej - mówi adwokat Marcin Tomasik z kancelarii Tomasik Jaworski Sp.p., jeden z autorów raportu „Wyższa dostępność, niższe ceny. Wskazówki i postulaty dotyczące eliminacji barier na rynku aptecznym”.

Dodaje: - Jednocześnie w aptekach nie ma pomieszczeń, gdzie farmaceuta mógłby w intymnych warunkach porozmawiać z pacjentem i nauczyć go np. obsługi glukometru, co w Europie jest standardem.Jak wynika z raportu, w większości krajów UE farmaceuta we współpracy z lekarzem, a w razie potrzeby również z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii pacjenta. Na przykład w Wielkiej Brytanii w aptekach realizowane są programy edukacyjne i profilaktyczne, mające na celu poprawę stanu zdrowia i samopoczucia pacjentów.

Farmaceuci zachęcają pacjentów do obniżenia masy ciała, monitorują ich ciśnienie, motywuja ich do walki z uzależnieniami. Opieka farmaceutyczna jest istotnym elementem brytyjskiego systemu ochrony zdrowia, a farmaceuta – pełnoprawnym partnerem lekarza. To do farmaceuty przychodzą po kolejną receptę pacjenci dotknięci chorobami przewlekłymi, lekarza specjalistę odwiedzają najwyżej dwa razy w roku.

– Farmaceuta staje się przewodnikiem pacjenta, apteka poszerza swoją działalność o dodatkowe usługi, na których zarabia, a publiczny płatnik notuje duże oszczędności, bo dobrze prowadzony pacjent jest w lepszej kondycji zdrowotnej, rzadziej trafia do szpitala, a więc „kosztuje” mniej – tłumaczy dr n. farm. Marek Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Farmaceutów „PERSPEKTYWA 2030”, które za jeden z głównych celów stawia sobie rozwój opieki farmaceutycznej w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH