PharmaNET: programy pacjenckie dobre i złe

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   21-11-2014, 17:06

PharmaNET: programy pacjenckie dobre i złe

Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o rozpoczęciu kampanii „Rzuć palenie w swojej aptece. Masz dla kogo żyć” - deklaruje Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Związek popiera wszelkie akcje edukacyjne mające na celu poprawę zdrowia pacjentów.

- Obawiamy się jednak, że bez nowelizacji prawa farmaceutycznego każda tego typu inicjatywa zakończy się fiaskiem - informuje Związek w piśmie przesłanym do redakcji. Jest to reakcja na tekst dotyczący inicjatywy Naczelnej Rady Aptekarskiej, która zainicjowała kampanię społeczną w aptekach, mającą zachęcać palaczy do zerwania z nałogiem.

Więcej: http://www.rynekaptek.pl/

– Cieszymy się, że Naczelna Izba Aptekarska potwierdziła konieczność tworzenia programów pomagających pacjentom w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych. Na całym świecie uzyskują oni taką pomoc w aptekach i bardzo sobie to chwalą. Farmaceuci zatrudnieni w naszych placówkach chętnie przyłączą się do każdego programu realizowanego w ramach opieki farmaceutycznej, ponieważ doskonale wiedzą, jaki wpływ ma ona na cały system opieki zdrowotnej. Od lat z powodzeniem świadczą taką opiekę w Europie – mówi Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET.

Wzorem do naśladowania dla Polski mogłaby być Wielka Brytania, w której realizowanych jest wiele programów propacjenckich, np. program Lipotrim (obniżenie masy ciała), program monitorowania ciśnienia krwi, program walki z uzależnieniami, czy program opieki nad pacjentami z demencją. Opieka farmaceutyczna jest istotnym elementem brytyjskiego systemu ochrony zdrowia, a farmaceuta – pełnoprawnym partnerem lekarza.

– W ramach opieki farmaceutycznej, która w krajach UE jest na porządku dziennym, pacjent uzyskuje profesjonalną poradę. W aptece prowadzona jest jego karta, farmaceuta ma dostęp do jego dokumentacji medycznej i to farmaceuta, wydając leki i suplementy diety, wychwytuje potencjalne zagrożenia w postaci możliwych interakcji czy działań niepożądanych – podkreśla dr n. farm. Marek Malinowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH