PharmaNET: rodzice chcą zniżek na leki w ramach KDR

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   13-10-2015, 15:22

PharmaNET: rodzice chcą zniżek na leki w ramach KDR Apteki nie mogą brać udziału w programie, bo jest to zakazana prawem reklama aptek

Rodziny wielodzietne, korzystające z Karty Dużej Rodziny, domagają się umożliwienia aptekom przystąpienia do programu i tym samym uzyskania zniżek w zakupie leków - informuje Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Ich przedstawiciele zaapelowali o to podczas II Kongresu Karty Dużej Rodziny. W Kongresie, który został zorganizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wzięli udział przedstawiciele samorządów, rodzin wielodzietnych i partnerów programu KDR.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że do programu Karty Dużej Rodziny przystąpiło już ponad 900 firm, wydano 1,2 mln kart upoważniających członków dużych rodzin do skorzystania z różnego rodzaju zniżek w ok. 9 tys. miejsc w całym kraju.

- Niestety, wśród partnerów programu nadal nie ma aptek, więc rodziny wielodzietne nie mogą korzystać ze zniżek na zakup leków - zwrócił uwagę obecny na Kongresie Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, przypominając, że zrzeszone w Związku apteki  chciały przystąpić do programu, ale okazało się to niemożliwe ze względu na obowiązujące przepisy (artykuł 94a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne) zakazujące reklamy aptek.

- Bez zmiany tych przepisów apteki nie mogą zaoferować rodzinom wielodzietnym zniżek w zakupie leków nierefundowanych – tłumaczył Marcin Piskorski.

ZPA PharmaNET wielokrotnie zwracał się w tej sprawie zarówno do Ministerstwa Zdrowia, jak i resortu kierowanego przez ministra Kosiniaka-Kamysza. Tłumaczył, że zakaz reklamy aptek uniemożliwia aptekom nie tylko włączenie się do Karty Dużej Rodziny, ale również podejmowanie działań edukacyjnych i profilaktycznych na rzecz pacjentów, zakazując informowania o ich prowadzeniu.

Przypomnijmy, że Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Koordynacja polityki rodzinnej w Polsce”, opublikowanym w lipcu 2015 r., oceniła, że Karta Dużej Rodziny nie gwarantuje rodzinom wielodzietnym tego, na czym im najbardziej zależy – dofinansowania w leczeniu i profilaktyce chorób. Nie jest więc wystarczającym wsparciem dla rodzin wielodzietnych, ani nie przyczynia się do podejmowania decyzji o posiadaniu dzieci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH