PharmaNET: sprawozdawanie wszystkich transakcji uderzy w małe apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   13-02-2015, 13:28

PharmaNET: sprawozdawanie wszystkich transakcji uderzy w małe apteki

Popieramy ideę nowelizacji prawa, ale sprzeciwiamy się nakładaniu na apteki zbyt dużych i bardzo kosztownych obciążeń administracyjnych, które mogą zachwiać kondycją wielu aptek, zwłaszcza tych najmniejszych - stwierdza Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Stanowisko Związku dotyczy nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, której celem jest ukrócenie procederu nielegalnego wywozu leków z Polski i skuteczna walka z odwróconym łańcuchem dostaw.

"Prace nad nowelizacją prawa, mającą ukrócić praktykę wywozu najbardziej deficytowych leków z Polski, trwają właśnie w parlamencie. Nowelizacja nie ogranicza się jednak tylko do tej kwestii. Jedną z projektowanych zmian jest również obowiązek sprawozdawania wszystkich zawieranych transakcji i stanów magazynowych w ramach zintegrowanego systemu informacji o obrocie produktami leczniczymi. Uruchomienie tego systemu planowane jest na 1 stycznia 2017 roku" - przypomina Związek.

Oprócz tego apteki miałyby również składać zamówienia na każdy produkt leczniczy wydawany na receptę w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego (obecnie powszechną praktyką jest zamawianie leków w hurtowni przez telefon). W przypadku odmowy przez hurtownię dostarczenia aptece najbardziej deficytowych leków, kopię pisemnej odmowy apteka miałaby obowiązek składać do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Całość dokumentacji apteka miałaby przechowywać przez okres 3 lat.

- Jako związek zrzeszający nowoczesne sieci dystrybucyjne stanowczo opowiadamy się przeciwko wywozowi deficytowych leków za granicę i odwróconemu łańcuchowi dystrybucji. Skutkuje to nie tylko nieuczciwą konkurencją, ale także brakami w zaopatrzeniu aptek, co naraża pacjentów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia – mówi Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET.

– Nie uważamy jednak za trafne nakładanie na apteki dodatkowych obciążeń administracyjnych. Już samo sprawozdawanie bardzo szczegółowych danych dotyczących wszystkich zawieranych transakcji oraz stanów magazynowych do zintegrowanego systemu doprowadzi do znacznego wzrostu kosztów funkcjonowania placówek aptecznych – dodaje.

Jego zdaniem, jeśli poprawka wejdzie w życie, w tarapatach mogą znaleźć się przede wszystkim małe i słabe ekonomicznie apteki, które nie będę w stanie ponieść dodatkowych kosztów i których poziom zinformatyzowania nie jest tak wysoki, jak w przypadku nowoczesnych sieci dystrybucyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH