Pielęgniarka niechętnie wypisze receptę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: TOK FM/rynekaptek.pl   23-11-2016, 09:09

Pielęgniarka niechętnie wypisze receptę Niewiele ponad 2 tysiące pielęgniarek i położnych ukończyło specjalne kursy uprawniajace do wypisywanie recept, jedynie 400 realnie z tego korzysta.

W skali całej Polski zaledwie 400 pielęgniarek i położnych wystąpiło do NFZ o nadanie uprawnienia do pobierania numerów recept. Dlaczego tak wiele pielęgniarek korzysta w możliwości wypisywania recept?

Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne mogą same wystawiać recepty. Specjalne kursy dające takie uprawnienie ukończyło 2100 pielęgniarek i położnych, ale tylko 30 procent z nich realnie z tego korzysta – podaje radio TOK FM.

Dla przykładu, na Lubelszczyźnie zaledwie kilkadziesiąt pielęgniarek pobrało z NFZ zakresy numerów recept, dzięki czemu mogą wypisywać leki refundowane. Wśród nich zdecydowaną większość recept wystawiły pielęgniarki z NZOZ w Białej Podlaskiej i w Łukowie.

Największą grupę leków wypisywanych przez pielęgniarki stanowią leki na nadciśnienie i cukrzycę. Są to również recepty na paski diagnostyczne do oznaczania glukozy we krwi, na opatrunki oraz mleko zastępcze dla dzieci.

Zdaniem Andrzeja Tytuły, szefa Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie, jest kilka powodów dlaczego tak niewiele pielęgniarek i położnych decyduje się na korzystanie z tego uprawnienia:

- Wypisanie recepty to dla pielęgniarki dodatkowy obowiązek, niestety charytatywny, bo nie dostaje za to żadnych dodatkowych pieniędzy. Jak tłumaczy, właśnie z tego powodu pielęgniarki nie chcą zgłaszać w Narodowym Funduszu Zdrowia, że mają takie dodatkowe kompetencje.

Kolejnym „hamulcem” ma być fakt, że w niektórych przychodniach lekarze nie zgadzają się na to, aby to pielęgniarka wystawiała recepty, gdyż jak stwierdza jeden z medyków, „nie chcą mieć z tyłu głowy wątpliwości, że pielęgniarka czegoś nie wychwyci czy przepisze złą dawkę leku”.

Więcej: http://www.tokfm.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH