Pielęgniarki i położne mogą już wystawiać recepty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Warszawa/rynekaptek.pl   04-01-2016, 08:56

Pielęgniarki i położne mogą już wystawiać recepty

1 stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne nabyły prawo do wystawiania recept na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne oraz do wystawiania skierowań na ba dania diagnostyczne. Na co powinni zwrócić uwagę farmaceuci.

Uprawnienia w zakresie wystawiania recept przez pielęgniarki i położne szczegółowo opisuje Art. 15a ustawy z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej. Zgodnie z brzmieniem tegoż artykułu pielęgniarki i położne podzielono na dwie grupy:

a) pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów II st . tj zakończonych uzyskaniem tytułu magistra lub pielęgniarki i położna posiadająca tytuł specjalisty w swych dziedzinach, będą mogły w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń ordynować leki zawierające substancje zgodnie z w/w wykazem, środki spożywcze spż wskazane w wykazie, ordynować określone wyroby medyczne (wystawiać na n ie recepty lub zlecenia) oraz wystawiać recepty w ramach kontynuacji realizacji z leceń lekarskich.

b) pielęgniarka i położna posiadająca ukończone studia I st. (bez tytułu magistra) będzie mogła wystawiać recepty na leki oraz środki spożywcze spż tylko w ramach kontynuacji realizacji zleceń lekarskich. Obie grupy uprawnione będą mogły wystawiać recepty dla pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi o których mowa w art. 43-46 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych z 2004 roku, t j.: IB, ZHD, IW i pozostałe.

Z wykazu leków, które będą mogły ordynować pielęgniarki i położne wyłączone są

- substancje bardzo silnie działające tzw. Wykaz A

- środki odurzające i substancje psychotropowe wszystkich grup

- leki robione

Rozporządzenie w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne ma brzmienie niemal identyczne jak rozporządzenie w sprawie recept lekarskich z kilkoma wyjątkami dotyczącymi samego druku recepty i zasad wydawania leków.

Najważniejsze elementy wystawionych recept przez pielęgniarki i położne, na które należy zwrócić uwagę:

1. Recepty te mogą być przepisywane na okres 120 dniowego stosowania

2. Cechą charakterystyczną takiej recepty jest unikalny numer nadawany przez OW NFZ. Numer recepty wystawianej przez pielęgniarki i położne będzie rozpoczynał się od cyfr 03, a na pozycji 21 będą - dla grupy „a”, cyfra 5 - dla grupy ‘b”, cyfra 6 (w ramach kontynuacji leczenia).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH