Pielęgniarki i recepty to fikcja?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   08-04-2016, 08:22

Pielęgniarki i recepty to fikcja? Pilęgniarki wciąż czekają na możliwość odbycia kursu z wypisywania recept

Pielęgniarki od stycznia mogą teoretycznie wypisywać pacjentom recepty na określone leki, ale w praktyce - jest z tym problem. Bo pielęgniarka nie może zaordynować leków, jeśli nie ma odbytego specjalnego kursu. A z kursami jest nadal problem.

Z pieniędzy unijnych miało być przeszkolonych kilka tysięcy pielęgniarek, tyle, że kursy wciąż jeszcze nie ruszyły - podaje Wyborcza.

- Zainteresowanie jest ogromne, mamy bardzo dużo pytań - mówi Andrzej Tytuła, przewodniczący Lubelskiej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki miały mieć możliwość bezpłatnego odbycia kursu "Ordynowanie leków i wypisywanie recept". I rzeczywiście, są na to środki unijne w Ministerstwie Zdrowia.

Na stronach resortu już dawno była informacja, że na organizację kursów w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, w tym m.in. kursu dotyczącego ordynowania leków, są 52 miliony złotych ze środków europejskich.

Przeszkolonych ma być za to kilka tysięcy pielęgniarek. Tyle, że kursy z pieniędzy unijnych ciągle nie ruszyły.

Są za to szkolenia, ale organizowane komercyjnie - kosztują kilkaset złotych.

- Część koleżanek płaci, ale przecież wiadomo, jakie mamy zarobki. Z czego za to zapłacić? - mówi jedna z pielęgniarek.

Z informacji resortu wynika, że w Polsce trwają w tej chwili szkolenia, w których uczestniczy nieco ponad 300 pielęgniarek i położnych. Są w trakcie kursu. Terminy zakończenia szkoleń są zróżnicowane (od kwietnia do czerwca), co wynika z przyjętego przez danego organizatora harmonogramu kształcenia.

Jak przekazało MZ, 401 innych pielęgniarek ma już kurs za sobą. Na kurs wciąż czeka kilka tysięcy pielęgniarek.

"Ocena formalno-merytoryczna wniosków została zakończona, a podpisanie umów o dofinansowanie nastąpi na przełomie kwietnia/maja 2016 r." - napisała  Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia.

Jak wyjaśniła, w ramach unijnych projektów przeszkolonych zostanie w sumie na różnych kursach 10 tysięcy pielęgniarek i położonych, w tym 4 tysiące - w ramach kursu z wypisywania recept.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH