Pielęgniarki: najbardziej boimy się kar za błędy dotyczące poziomu refundacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: trojmiasto.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   24-07-2015, 09:22

Pielęgniarki: najbardziej boimy się kar za błędy dotyczące poziomu refundacji Pielęgniarki wypisujące recepty? Środowisko nie kryje obaw

Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki będą mogły przepisywać chorym leki. - Nie boimy się błędów dotyczących np. złej dawki leku, ale błędów dotyczących poziomu refundacji - przyznają pielęgniarki.

Jak przypomina resort zdrowia, ielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty po ukończeniu kursu specjalistycznego w tym zakresie, co daje gwarancję właściwego przygotowania tej grupy zawodowej do prawidłowej realizacji zadań, wynikających z nowych uprawnień. Obowiązek ukończenia kursu specjalistycznego, nie będzie dotyczył pielęgniarek i położnych, które w ramach kształcenia w szkołach pielęgniarskich i w szkołach położnych lub w ramach szkolenia specjalizacyjnego zdobędą wiedzę objętą takim kursem.

Planowane zmiany w programie studiów na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo mają być wprowadzone od roku akademickiego 2016/2017.

Nowe regulacje wzbudzają jednak kontrowersje wśród pielęgniarek. - Boimy się, że będziemy ponosić odpowiedzialność za błędnie wypisane recepty. Nie boimy się błędów dotyczących np. złej dawki leku, ale błędów dotyczących poziomu refundacji. O ile w przypadku lekarzy, biorąc pod uwagę wysokość ich wynagrodzenia, kary finansowe za takie błędy nie są bardzo dotkliwe, o tyle w naszym przypadku, to będzie ogromne obciążenie. Pomylić się nie jest trudno, bo zasady refundacji leków zmieniają się bardzo często - mówi portalowi gazeta.pl Anna Wonaszek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

Czego jeszcze obawiają się pielęgniarki? Że będą wypisywać recepty kosztem czasu, który powinny poświęcać pacjentom. Kontrowersyjne jest też to, że dochodzą im dodatkowe obowiązki i to obarczone dużą odpowiedzialnością, a nie ma informacji, czy z tego tytułu dostaną dodatkowe pieniądze.

Ich zdaniem takie rozwiązanie będzie rodziło konflikty. Bo jeśli pielęgniarka nie będzie chciała brać na siebie odpowiedzialności i wpisać recepty, to lekarz będzie próbował to na niej wymuszać.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE