Pielęgniarki nie boją się wypisywania recept

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-12-2015, 10:02

Pielęgniarki nie boją się wypisywania recept Prezes NRPiP Grażyna Rogala-Pawelczyk zapewnia, że pielęgniarki i połozne nie boją sie wypisywania recept. Fot. Rynek Seniora

Pielęgniarki i położne nie boją się wypisywania recept - zapewnia prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk. Podkreśla, że będą one ordynowały leki, jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki i otrzymają dodatkowe wynagrodzenie.

Zgodnie w nowymi przepisami pielęgniarki i położne od 2016 r. mogą wystawiać recepty i kierować pacjentów na badania diagnostyczne. Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce zatrudnionych jest 247 tys. pielęgniarek i położnych.

Warunkiem ordynowania leków jest ukończenie specjalistycznego kursu, do którego jednak będą mogły przystąpić tylko absolwentki studiów drugiego stopnia (których obecnie jest 25,7 tys.) oraz pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty (tych jest 37,3 tys.) – przypomina PAP.

Szefowa NRPiP zwróciła uwagę, że resort zdrowia nie zorganizował tych kursów w terminie umożliwiającym pielęgniarkom ordynowanie leków już od 1 stycznia.

Pod koniec grudnia resort zdrowia informował, że szkolenia prowadzi już kilka uniwersytetów medycznych i do końca roku 100 pielęgniarek ukończy kurs. Natomiast pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w 2016 r.

Prezes NRPiP zaznacza, że środowisko pielęgniarek i położnych ostrożnie i z dystansem ocenia nowe uprawnienia.

- Oczekujemy, że będzie to uprawnienie dobrowolne, a w placówkach zostaną stworzone warunki, w jakich pielęgniarki i położne będą mogły przeprowadzić badanie oraz otrzymają wynagrodzenie za wykonywanie tych zadań, do czego niezbędne jest jak najszybsze określenie zasad kontraktowania tych świadczeń z NFZ" - podkreśla prezes NRPiP. "Jeżeli te elementy zostaną spełnione, to uprawnione pielęgniarki i położne z pewnością będą ordynowały leki i wypisywały skierowania na badania - zapewnia.

Podkreśla, że nowe uprawnienia pielęgniarek i położnych zwiększą rolę, jaką będą one odgrywać w opiece nad pacjentem.

 - Ważne jest nawet nie to, że pielęgniarka lub położna będzie mogła wypisać receptę, ale że będzie mogła objąć pacjenta kompleksową opieką, bo zna jego warunki zdrowotne. Dotychczas jeśli pielęgniarka radziła pacjentowi zakup jakiegoś leku dostępnego bez recepty, to nie miało to odpowiedniej rangi. Natomiast teraz pielęgniarka, wiedząc, że pacjent ma np. chorobę wrzodową żołądka, zaproponuje mu bezpieczniejszy lek i wypisze na niego receptę - wyjaśnia.


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH