Pierwszy komentarz po odwołaniu RPP

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FnRKiPLR/ rynekaptek.pl   13-12-2016, 13:07

Pierwszy komentarz po odwołaniu RPP RPP została odwołana ze stanowiska 12 grudnia br.

Zespół Pomocy Prawnej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z niepokojem przyjął informację o odwołaniu Rzeczniczki Praw Pacjenta, Krystyny Barbary Kozłowskiej - informuje Federacja w komunikacie prasowym.

Jak wynika z doniesień medialnych, jednym z powodów jej odwołania mogło być zaangażowanie na rzecz ochrony praw reprodukcyjnych kobiet - dodano.

Rzecznik Praw Pacjenta podejmowała interwencje w sprawach dostępu do legalnych zabiegów przerywania ciąży, realizacji prawa do sprzeciwu od odmowy skierowania na badania prenatalne czy od orzeczenia lekarza stwierdzającego brak podstaw do przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży.

Upominała się o przestrzeganie przez szpitale praw ciężarnych pacjentek i standardów opieki okołoporodowej, zajęła stanowisko w sprawie konieczności zapewnienia efektywnego dostępu do zabiegów medycznych dla kobiet w sytuacji korzystania przez lekarzy z klauzuli sumienia. Należy docenić także jej zaangażowanie w prace nad wykonaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie R.R. przeciwko Polsce i Tysiąc przeciwko Polsce oraz podjęcie starań o nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w celu uproszczenia procedury rozpatrywania sprzeciwu od orzeczeń lekarskich.

W ocenie Zespołu Pomocy Prawnej tego rodzaju interwencje na rzecz praw pacjentek to obowiązki ustawowe Rzecznika Praw Pacjenta – za niedopuszczalne należy uznać odwołanie osoby powołanej do ochrony praw pacjentów z powodu ich realizacji.

Na Rzeczniku Praw Pacjenta, jako jednym z przedstawicieli władzy publicznej, spoczywa obowiązek realizacji licznych zaleceń międzynarodowych organizacji ochrony praw człowieka, w tym dotyczących praw reprodukcyjnych kobiet. Zapewnienie skutecznego dostępu do bezpiecznych, legalnych zabiegów przerywania ciąży, tak aby kobiety nie musiały uciekać się do aborcji nielegalnych, stanowiących zagrożenie dla ich życia i zdrowia, ułatwienie dostępu do badań prenatalnych, zapewnienie odpowiednio szybkiego rozpatrywania sprzeciwów od orzeczeń lekarskich, ułatwienie skutecznego dostępu do środków antykoncepcyjnych to tylko niektóre z zaleceń wyrażonych ostatnio chociażby przez Komitet Praw Człowieka ONZ (Uwagi Końcowe z dnia 4 listopada 2016 r.).

Zespół Pomocy Prawnej wierzy, że w przyszłości urząd Rzecznika Praw Pacjenta podejdzie z rzetelnością i zaangażowaniem do wykonywania swoich obowiązków i realizacji ww. zaleceń. Zespół będzie monitorował działalność Rzecznika, w szczególności ochronę gwarantowanych ustawą praw reprodukcyjnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH