Pilotaż e-Recepty ruszy już 16 lutego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: nipip.pl/rynekaptek.pl   15-01-2018, 09:47

Pilotaż e-Recepty ruszy już 16 lutego Pilotaż projektu ma ruszyć 16 lutego 2018 roku (Fot. Archiwum)

Pilotaż e-Recepty ma ruszyć 16 lutego 2018 roku. Będzie przeprowadzony w dwóch powiatach województwa mazowieckiego. Zgodnie z założeniami, obowiązek wystawiania recepty w postaci elektronicznej zostanie wprowadzony od dnia 1 stycznia 2020 roku.

W dniu 4 stycznia 2018 roku w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie w temacie P1, czyli elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych.

Specjaliści z branży prezentowali korzyści wynikające z uruchomienia podsystemu platformy P1, jakim jest e-Recepta, która ma stanowić jedną z kluczowych e-usług planowanych do wdrożenia w ramach trwającego procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Procedowane zmiany przepisów prawa zakładają, że od dnia 1 stycznia 2020 roku wprowadzony zostanie obowiązek wystawiania recepty w postaci elektronicznej, a e-Recepta będzie w powszechnym użyciu.

Specjaliści wskazali, że z wdrożeniem e-Recepty wiąże się wiele istotnych korzyści. Dla pacjenta to między innymi wyeliminowanie problemu nieczytelności recept, co przekłada się na brak konieczności ponownej wizyty u lekarza w celu poprawy czytelności recepty. Ponad to ograniczona do minimum możliwość wydania nieprawidłowego leku. Niewątpliwą zaletą ma być możliwość zrealizowania każdego leku w innej aptece.

Dla uprawnionego pracownika medycznego e-recepta zmniejszy czas wystawiania dokumentu przez zastosowanie elektronicznego sposobu jej wypisywania.

Dla realizującego receptę korzyścią będzie czytelność i wiarygodność recepty.

Proces wystawiania e-recepty ma polegać na tym, że uprawniony pracownik medyczny wystawi i cyfrowo podpisze e-Receptę. Następnie pacjent otrzyma wydruk informacyjny w postaci recepty ze wszystkimi danymi oraz wdrukowanym kluczem i kodem dostępowym. Jeżeli pacjent nie będzie chciał wersji papierowej to otrzyma receptę „mobilną” za pośrednictwem e-mail lub SMS.

Pilotaż projektu ma ruszyć 16 lutego 2018 roku. Będzie przeprowadzony w dwóch powiatach województwa mazowieckiego.

Podczas spotkania, Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wskazała na konieczność włączenia grupy pielęgniarek i położnych do grupy zawodów medycznych, które będą miały wydawane nowe prawo wykonywania zawodu stanowiące jednocześnie podpis kwalifikowany (elektroniczny).

Więcej: http://nipip.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH