Pilotaż e-recepty w Siedlcach. Jak to wygląda w praktyce?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: siedlce.pl/ rynekaptek.pl   16-02-2018, 12:03

Pilotaż e-recepty w Siedlcach. Jak to wygląda w praktyce? Wszystkie dane trafiać będą w tzw. technologiczną chmurę, na serwery rządowego systemu „recepta” i stamtąd dostępne będą dla NFZ i innych podmiotów, np. na potrzeby kontroli (fot. archiwum)

Urząd miejski w Siedlcach podał więcej szczegółów na temat pilotażu wdrażania e-recepty, jaki będzie odbywał się tym mieście. System w początkowym okresie obejmie populację około 200 osób. Potem ta grupa zostanie zwiększona.

System będzie wdrażany w wybranych placówkach medycznych i aptekach, które do niego przystąpią. Ilość e-recept ma przyrastać w trakcie działania.

- Od kwietnia chcemy ruszyć z wdrożeniem obejmującym małą populacje, ok. 200 osób, tak aby od maja 2018 roku zwiększać grupę pacjentów-użytkowników e-recepty – mówił w Siedlcach Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Wszystkie dane trafiać będą w tzw. technologiczną chmurę, na serwery rządowego systemu „recepta” i stamtąd dostępne będą dla NFZ i innych podmiotów, np. na potrzeby kontroli.

W Siedlcach wytypowano do wdrożenia dwa szpitale: Wojewódzki i Miejski, Centrum Medyczno-Diagnostyczne oraz 35 aptek.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia testowało system na grupie 41 podmiotów medycznych, szpitali, przychodni i aptek. W okresie testów zrealizowano ponad 2 tys. recept.

Centrum zdecydowało o wdrożeniu „całościowym” w wybranych miejscowościach; poza Siedlcami będą to też Skierniewice (szpital, przychodnia i 26 aptek). Strategia wdrożenia ma być bezpieczna, bo jest już przetestowana na określonej grupie podmiotów medycznych. Decydująca dla powodzenia będzie jednak prawidłowa implementacja infrastruktury i oprogramowania placówek, które do systemu przystąpią.

CSIOZ twierdzi, że celem pilotażu w Siedlcach nie jest testowanie systemu po to, by wyłapywać błędy, ale chce wdrożenia, które wzbogaci o inne rozwiązania już określoną „architekturę” działania. W Siedlcach ma się w sposób udokumentowany i zgodny z założeniami potwierdzić, że zaimplementowane do „e-recepty” procedury, procesy, urządzenia, materiały i czynności operacyjne użytkowników, rzeczywiście prowadzą do zaplanowanych wyników.

Pacjent po wyjściu lub w trakcie wizyty u lekarza otrzyma e-receptę na "indywidualne konto pacjenta", jeśli takowe posiada, lub otrzyma "wydruk informacyjny" z kodem kreskowym, jeśli konta nie ma. Z tym kwitem, pacjent uda się do apteki, która na jego podstawie odczyta kod kreskowy i wyda leki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH