Piotr Bohater: oczekujemy przestrzegania prawa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DIA/ rynekaptek.pl   18-01-2016, 10:24

Piotr Bohater: oczekujemy przestrzegania prawa Nie chcemy specjalnych przywilejów, ale równości wobec prawa - mówi Piotr Bohater

Wielu aptekarzy nie przewidywało, że w ciągu ostatnich czterech lat głównym celem coraz większej liczby indywidualnych aptek będzie po prostu walka o przetrwanie - mówił b. prezes DIA, Piotr Bohater, podczas grudniowego, XXVII Okręgowego Zjazdu Aptekarzy DIA.

Izba publikuje na stronie pełne wystąpienie ustępującego prezesa.

- W zdecydowanej większości przypadków walka ta nie wynika z braku wiedzy, umiejętności czy kompetencji – jak niektórzy próbują to przedstawiać. Wynika ona z wielu błędnych decyzji podejmowanych w przeszłości – wprowadzających nadmierną liberalizację detalicznej dystrybucji leków w Polsce - i w znacznym stopniu z braku egzekwowania przez organy administracji państwowej obowiązującego prawa - mówił szef dolnośląskiej Izby.

Dodał, że aptekarze nie oczekują nadzwyczajnych przywilejów. – Oczekujemy tylko przestrzegania podstawowej zasady konstytucyjnej – równości wobec prawa. Można śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach doszło do dewastacji systemu detalicznej dystrybucji leków w Polsce. Pacjenci mają ogromne problemy z realizacją recept na wiele leków stosowanych w chorobach przewlekłych, wysoko wykwalifikowani specjaliści – farmaceuci – boją się o swoją przyszłość. Pojawiło się bardzo realne zagrożenie, że tak ważny sektor detalicznej dystrybucji leków w Polsce może być wkrótce przejęty przez zagraniczne spółki kapitałowe, których właścicieli często nie można ustalić.

- Staramy się w jak największym stopniu rozwiązywać wiele problemów bieżących i oferować pomoc prawną farmaceutom - zarówno właścicielom, jak i pracownikom aptek – ale moim zdaniem - dopóki będzie chociaż jeden procent szansy, że uda się wprowadzić w Polsce zapisy, zgodnie z którymi co najmniej 51% udziałów w spółce prowadzącej aptekę będą musieli mieć farmaceuci – warto o to walczyć - przekonywał.

Dodał, że aby jednak mieć szansę dotrwać do tak bardzo oczekiwanych zmian systemowych należy również z pełną determinacją walczyć o egzekwowanie tych zapisów, które już są zawarte w Prawie farmaceutycznym: - Dlatego po decyzjach podjętych przez członków Okręgowej Rady Aptekarskiej musieliśmy z pełną determinacją walczyć o nasze podstawowe konstytucyjne i ustawowe prawa w sądzie – zarówno w WSA w Warszawie, jak i w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH