Piotr Merks: idea opieki farmaceutycznej w pf jest wypaczona

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Farmacja21/ rynekaptek.pl   06-08-2015, 09:43

Piotr Merks: idea opieki farmaceutycznej w pf jest wypaczona Farmaceuci podyskutują o opiece farmaceutycznej

Jak powinna wyglądać opieka farmaceutyczna w Polsce i co trzeba zrobić, aby zapewnić ją na takim poziomie jak w innych krajach Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiedzą uczestnicy Kongresu PTF FARMACJA 21.

– W związku ze zmieniającymi się oczekiwaniami zawodowymi, rola farmaceuty w społeczeństwie powinna ulec zmianie. Należy odejść od modelu wysoko wykwalifikowanego sprzedawcy leków do modelu eksperta sprawującego profesjonalną opiekę farmaceutyczną. Niezwykle ważny dla systemu podstawowej opieki zdrowotnej powinien być aktywny udział farmaceutów w programach profilaktyki zdrowotnej, budowaniu wiedzy pacjentów o chorobach oraz optymalnych modelach farmakoterapii, a także ochrona przed nadużywaniem leków i suplementów diety – przekonuje dr hab. n. farm. Agnieszka Skowron, przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Opieki Farmaceutycznej PTFarm, która na Kongresie wygłosi wykład „Usługi dla osób starszych w aptekach ogólnodostępnych”.

– W 2015 roku w Polsce funkcjonuje ponad 14 tys. aptek ogólnodostępnych. Przy założeniu, że każdą aptekę odwiedza 100 pacjentów dziennie, każdego dnia dochodzi do 140 tys. wizyt o potencjalnym charakterze doradczym. Zatem obojętność wobec takiego potencjału jest czymś niedopuszczalnym – dodaje prof. Skowron.

W opinii dr n. farm. Bożeny Karolewicz, sekretarz Komitetu Naukowego Kongresu, opieka farmaceutyczna w obecnym odczuciu to dokonywanie przeglądów stosowanych leków oraz wskazywanie osobom z chorobami przewlekłymi na ich niekorzystne połączenia oraz potencjalne interakcje.

– Analiza przypadków polipragmazji u pacjentów z chorobami przewlekłymi zwraca uwagę na problemy wynikające z korzystania przez nich z porad wielu lekarzy i nie informowaniu kolejnego specjalisty o zażywanych preparatach. Stąd znaczenia nabiera konieczność odbudowania profesjonalnych relacji farmaceutów z przedstawicielami innych zawodów medycznych, szczególnie z lekarzami, z którymi współpraca pozwoli na poprawę kontroli i jakości prowadzonej farmakoterapii. Efektem długofalowym wprowadzonych zmian będzie także odbarczenie systemu opieki zdrowotnej i szansa na poprawę dostępności do usług medycznych – tłumaczy dr Bożena Karolewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH