Piotr Merks: przestańmy naginać prawo w Polsce pod kątem własnych interesów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Farmacja21/ rynekaptek.pl   18-08-2015, 09:05

Piotr Merks: przestańmy naginać prawo w Polsce pod kątem własnych interesów Receptura w każdej aptece czy tylko wybranych

Czy każda apteka powinna obowiązkowo wykonywać leki recepturowe? Może leki recepturowe powinny przygotowywać wyspecjalizowane apteki i certyfikowane laboratoria? Receptura i jakość leków recepturowych w aptece będzie jednym z najważniejszych tematów Kongresu FARMACJA 21.

Kongres Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego FARMACJA 21. Farmaceuci w ochronie zdrowia odbędzie się 11-12 września br. we Wrocławiu.

"W środowisku farmaceutów nie ma jednomyślności, jeśli chodzi o prowadzenie receptury aptecznej. Podczas gdy dla jednych jest to kwintesencja zawodu farmaceuty, dla innych – przeżytek. Zwolennicy i przeciwnicy obowiązkowej receptury w każdej aptece ogólnodostępnej mają swoje argumenty" - oceniają organizatory Kongresu.

Ich zdaniem, samorząd aptekarski powołuje się na obowiązujące przepisy, które nie różnicują aptek ogólnodostępnych na te, które zaopatrują pacjentów w leki recepturowe i te, które ich nie wykonują. Apteka, jak podkreśla prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz, jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której oprócz wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, sporządzane są leki recepturowe, leki apteczne, a także udzielane są informacje o produktach leczniczych i wyrobach medycznych. Sporządzanie leków recepturowych jest zatem obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, których trzeba przestrzegać.

"Wielu farmaceutów zwraca jednak uwagę na wysokie koszty związane z prowadzeniem receptury aptecznej. Za podstawowe wyposażenie aptecznego laboratorium, bez którego nie można uzyskać pozwolenia na uruchomienie apteki, trzeba zapłacić ok. 12-15 tys. zł. A jeśli apteka zamierza wykonywać leki jałowe, musi jeszcze zainwestować w zakup komory laminarnej i sterylizatora, co podraża koszty uruchomienia receptury aptecznej do ponad 20 tys. zł. Do tego dochodzi koszt zakupu surowców. Nie dla każdej apteki jest to opłacalne przedsięwzięcie" - uważają organizatorzy Kongresu.

– Nie każda apteka może pozwolić sobie na pełny profil produkcji leku recepturowego. Substancje do jego wytworzenia oraz oprzyrządowanie nie są tanie. Utrzymanie sterylnych warunków w recepturze również kosztuje. Najdroższe w wytworzeniu, a jednocześnie najbardziej wymagające sterylności i dokładności wykonania są leki oczne oraz leki zawierające antybiotyki – mówi mgr farm. Adam Dobecki z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Farmaceutów PERSPEKTYWA 2030, kierownik apteki w Szczecinie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH