Piotr Sucharski: ustawa refundacyjna osłabi apteki sieciowe
PAP/rynekaptek.pl 30-08-2011, 13:42
Wchodząca w życie z początkiem 2012 roku ustawa o lekach refundowanych będzie miała pozytywny wpływ na wyniki dystrybutora i producenta leków Neuca - ocenia prezes spółki, Piotr Sucharski.
- Ta ustawa otwiera przed nami szereg nowych możliwości. Ona nie uderzy w nasze wyniki, bo w bilansie nie mamy własnych aptek. Konkurencja będzie miała problem ze spadającą marżą na lekach refundowanych. Nikt nie będzie tak dużym beneficjentem zmian w prawie jak nasza firma.


Prezes podkreślił, że dziś odbywa się bardzo agresywna walka w obszarze leków refundowanych, a prywatne sieci apteczne jako jedyne mają dostęp do silnego strumienia pieniędzy od producentów. Oznacza to, że apteki  sieciowe rosną dwa razy szybciej, niż tradycyjne.

- Apteki, które z nami współpracują liczą, że przybędzie im klientów i oczekują, że zrekompensujemy część spadku marż na lekach refundowanych. My będziemy przeznaczali te środki  na wsparcie aptek tradycyjnych - podkreślił Piotr Sucharski.

Dodał, że nowa ustawa wpłynie na osłabienie przewagi aptek sieciowych względem tradycyjnych. Spowoduje także większe oczekiwanie wsparcia od dystrybutora przez apteki tradycyjne.

- Będziemy koncentrowali się na rozwoju programów rynkowych, bo jest duże zapotrzebowanie na to. Chcemy zarabiać więcej od konkurencji. Czy to będzie już 2013, czy 2014 rok -  na razie trudno powiedzieć, ale przełamanie na pewno nastąpi w 2013 roku. Po wejściu ustawy na pewno będziemy zarabiali kilkadziesiąt milionów więcej - podsumował prezes.
 • Zobacz także
 • Polecamy

 • farma 2012-02-18 15:12:46
  Apteki sieciowe to supermarkety, których właściciele nie maja zielonego pojęcia o lekach. To są zwykłe cwaniaczki od marketingu i zarządzania. W Polsce prawo jest złe bo aptekę może mieć każdy. Niemcy świetnie rozwiązali ten problem - właścicielem apteki może być tylko farmaceuta i może mieć max 2 apteki. A u nas 1 człowiek i często nie Polak ma kilkanaście aptek. Oczywiście powinna być konkurencja na rynku leków ale oparta na zdrowych zasadach.
 • farm 2011-12-29 13:01:01
  A tak swoją drogą to ciekawe czy jak wejdzie nowa ustawa czy dalej będzie można kupować leki refundowane z rabatem u przedstawiciela czy tylko przez hurtownię?
 • obserwator 2011-12-29 12:04:24
  której sieci nikt nie chce kupić? ja znam kilka aptek prywatnych, które od kilku miesięcy nie moga znależć nabycy więc chyba nie tylko sieci mają problem. Zyskownośc aptek spadła więc i chętnych jest mniej i ceny, które można było uzyskać jeszcze klika lat temu są inne niż dziś.

POLECAMY W SERWISACH

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.