PiS: rynek farmaceutyczny funkcjonuje nieprzejrzyście i niespójnie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   06-07-2015, 09:05

PiS: rynek farmaceutyczny funkcjonuje nieprzejrzyście i niespójnie Poseł proponuje zmiany w funkcjonowaniu rynku farmaceutycznego

Regulacje uniezależniające hurtownie farmaceutyczne i apteki od przemysłu farmaceutycznego i przepisy uniemożliwiające koncentrację na rynku hurtowym i detalicznym obrotu lekami - takie propozycje składał PiS podczas weekendowej konwencji.

Podczas zakończonej w niedzielę (5 lipca) trzydniowej konwencji programowej PiS w Katowicach padło wiele krytycznych, nierzadko ostrych słów pod adresem Platformy Obywatelskiej i prowadzonej przez nią polityki zdrowotnej.

Przedstawiciele PiS koncentrowali się na tym, co sami zamierzają zrobić w ochronie zdrowia, jeśli ich ugrupowanie wygra jesienne wybory parlamentarne. Sięgnęli przy tym między innymi po dobrze już znane pomysły z lat 2005-2007, m.in.: tworzenie sieci szpitali, likwidację NFZ i budżetowe finansowanie publicznej ochrony zdrowia.

Bardziej oryginalne koncepcje PiS przedstawił w odniesieniu do polityki lekowej. - Zasady prawne funkcjonowania dzisiejszego rynku farmaceutycznego w Polsce są wysoce nieprzejrzyste i niespójne - stwierdza w materiale programowym poseł PiS Czesław Hoc.

Jego zdaniem tzw. ustawa refundacyjna wprowadziła spory zamęt i pogorszenie sytuacji na runku leków. - Polski pacjent spośród innych państw Unii, płaci w aptekach najwięcej, a co trzeci pacjent nie realizuje recepty z powodu zbyt wysokich cen. Co więcej, w aptekach brakuje leków ratujących życie - podkreślał Hoc.

Przypomina, że powodem braków w zaopatrzeniu aptek jest wywóz leków za granicę m.in. poprzez odwrócony łańcuch dystrybucji. - Nieoficjalnie wartość tego rynku szacuje się na kwotę od 2,5 do nawet 5 mld zł - dodaje poseł.

W jaki więc sposób tym problemom chce zaradzić PiS? Czesław Hoc wymieniał podczas konwencji w Katowicach kilka rozwiązań, m.in.:

• Regulacje uniezależniające hurtownie farmaceutyczne i apteki od przemysłu farmaceutycznego
• Przepisy uniemożliwiające koncentrację na rynku hurtowego i detalicznego obrotu lekami
• Nowe zasady dopuszczania leków innowacyjnych na polski rynek i finansowania ich ze środków publicznych
• Nowy system odpłatności za leki refundowane. Cena leku refundowanego, niezależnie od jego ceny rynkowej, będzie w każdej aptece jednakowa. Zryczałtowana cena opakowania w aptece nie będzie wyższa niż 9 zł. Ustalony zostanie również górny roczny limit wydatków na leki ponoszonych przez pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH