PiS: w sierpniu projekt ustawy zakładającej likwidację NFZ; poszło o budżet

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-07-2012, 17:18

PiS zapowiada, że w sierpniu przedstawi projekt ustawy zakładający likwidację NFZ i propozycje ws. utworzenia sieci szpitali; krytykuje plan finansowy NFZ na 2013 rok. Realny wzrost nakładów na ochronę zdrowia wyniesie w 2013 r. ponad 1 proc. - odpowiada prezes NFZ.

Na środowym posiedzeniu sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniowała projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok. Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz zapewnia, że projekt planu finansowego na przyszły rok jest bardzo realistyczny. 

Z kolei przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) na briefingu w Sejmie ocenił, że plan NFZ jest "skandaliczny i w dalszym ciągu rząd nie ma najmniejszego pomysłu, co zaproponować polskim pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia". - Czy ktoś z państwa słyszał o jakiejś strategii Ministerstwa Zdrowia, pana premiera Donalda Tuska, NFZ? Otóż nie - stwierdził. 

Zapowiedział, że PiS przedstawi - pod koniec sierpnia - własne propozycje dotyczące ochrony zdrowia: - Proponujemy likwidację NFZ - jako struktury skrajnie zbiurokratyzowanej, kierującej się nie wiadomo jakimi przepisami oraz zbudowanie sieci szpitali.

Politycy ugrupowania skrytykowali plan NFZ na 2013 rok. Według Piechy jest on "przesłodzony, zafałszowany, próbuje się w nim przedstawić rzeczywistość lepiej niż jest". Ocenił, że plan nie odpowiada na pytania i żadne wyzwania, przed którymi stoi polska ochrona zdrowia. 

Piecha ocenił, że plan zakłada jedynie symboliczny wzrost środków na opiekę zdrowotną, nie odpowiada też na podstawowe problemy dotyczące m.in. kolejek do lekarzy. - Kolejki te same albo większe, wycena świadczeń ta sama, albo niższa - mówił polityk PiS. 

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zapewniała podczas posiedzenia komisji, że plan finansowy funduszu na 2013 r. został przygotowany w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne przekazane przez Ministerstwo Finansów, zgodne z przyjętymi do projektu ustawy budżetowej na 2013 rok. 

Jak powiedziała dziennikarzom, jest to projekt bardzo realistyczny, a nie zbyt optymistyczny. Podkreśliła, że po uwzględnieniu stopnia inflacji realny wzrost nakładów na ochronę zdrowia wyniesie w 2013 r. ponad 1 proc. Wyjaśniła, że zmniejszenie kolejek będzie możliwe dzięki zmianie wyceny świadczeń m.in. w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Zapowiedziała, że fundusz rozpoczyna prace nad tymi zmianami.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH