Plan finansowy NFZ: jaka refundacja w 2016?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   08-07-2015, 09:03

Plan finansowy NFZ: jaka refundacja w 2016? Założenia do planu finansowego NFZ na 2016

Z założeń do nowego planu finansowego NFZ na 2016 rok wynika, że zmniejszy się kwota na refundację leków: z 7,7 mld zł w 2015 r. do 7,6 mld zł. Jednak zaplanowane na refundację środki mogą być wyższe o 603 mln zł, z uwagi na rezerwę przeznaczoną na świadczenia zdrowotne lub refundację leków.

- Ujęte w projekcie środki przeznaczone są na pokrycie kosztów refundacji leków, od aptecznej przez leki w programach lekowych czy też chemioterapii – tłumaczy dla DGP Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

 

Ta zmiana niepokoi Tomasza Latosa (PiS), szefa sejmowej komisji zdrowia. Nie ma bowiem jasności, czy pieniądze zostaną faktycznie wykorzystane na refundację leków.

Według nowych założeń na ochronę zdrowia w 2016 roku przeznaczone zostanie 69,5 mld zł. To o 4,5 mld zł więcej niż wydatki funduszu przewidywane na obecny rok. Największy wzrost nakładów odczuje opieka podstawowa: pójdą one w górę z obecnych 7,7 mld do 9, 4 mld zł. To oznacza, że placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymają aż o 20 proc. więcej środków niż w roku 2015.

– Podwyżka jest znacząca. A będzie jeszcze bardziej efektywna, jeżeli przy okazji zwiększy się także zaangażowanie lekarzy w diagnozowanie i prowadzenie bardziej skomplikowanych pacjentów – uważa Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.

Największą część kosztów będzie pochłaniało lecznictwo szpitalne – trafi na nie 43,5 proc. wszystkich środków (w tym roku to ok. 44,3 proc.). Dla porównania: podstawowa opieka będzie stanowiła tylko 13,7 proc. budżetu NFZ (choć w tym roku to jeszcze mniej, bo ledwie 12,1 proc.).

Z projektu planu finansowego NFZ na rok 2016 wynika, że obok znaczących podwyżek na podstawową opiekę zdrowotną (rzędu 20 proc.), o 11 proc. zwiększą się nakłady na opiekę paliatywną i hospicja: z 384 mln do 414 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH