Plan: jednolity podatek, bez składek na ZUS i NFZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: money.pl/ rynekaptek.pl   01-06-2016, 09:43

Plan: jednolity podatek, bez składek na ZUS i NFZ

Zapowiadane zmiany podatkowe rządu PiS oznaczają, że od 2018 roku nie będziemy już rozliczać podatku PIT, znikną też składki na ZUS i NFZ – zamiast tego każdy Polak zapłaci jednolitą daninę.

- Zapadła już polityczna decyzja: będzie jednolity podatek - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

To oznacza, że zniknie PIT, składki na ZUS i NFZ. Zmiany w podatkach zaczną wchodzić w życie 1 stycznia 2018 r. - podaje portal money.pl.

– Mam nadzieję, że za dwa lata nikt nie będzie już pamiętał, co to jest PIT - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk na konferencji zorganizowanej przez Centrum Analityczne Polityka Insight.

- Jest taka wola polityczna, jest zielone światło Komitetu Rozwoju. Został już powołany zespół roboczy przy Komitecie Rozwoju, w skład którego wchodzą ministrowie wszystkich resortów powiązanych z gospodarką - powiedział Kowalczyk.

Jak dokładnie będzie ona wyglądała, dowiemy się w wakacje, najpóźniej wczesną jesienią, wtedy powstaną założenia do projektu. Do końca roku mają się zakończyć prace legislacyjne. Wtedy też okaże się, jak wysokie będziemy płacić obciążenia.

- Na razie nie będziemy podawać żadnych stawek. Trzeba je dobrze skalibrować, a będzie to możliwe dopiero na końcowym etapie - twierdzi Kowalczyk. Kalibracja ma polegać na tym, aby zmiany były neutralne dla budżetu.

Potem rząd daje sobie rok na wprowadzenie zmian, wdrożenie nowego systemu, co może być największym wyzwaniem. Sam ZUS potrzebuje na to dziewięć miesięcy, a zmiana systemu dotknie przecież również urzędy skarbowe i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej: www.money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH