Pleszew: radni zapowiadają odrzucenie wniosku aptekarzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Życie Pleszewa, LJ/ rynekaptek.pl   23-03-2016, 11:26

Pleszew: radni zapowiadają odrzucenie wniosku aptekarzy

Farmaceuci z powiatu pleszewskiego, właściciele siedmiu aptek - każdy z osobna, wezwali radę do usunięcia naruszenia ich interesu prawnego wywołanego przyjęciem uchwały wyznaczającej rozkład godzin aptek.

Chodzi o nowy harmonogram pracy aptek, który wydłuża dyżury do północy.

Ich wnioskiem radni zajmą się na kolejnej sesji rady powiatu, 31 marca. Wtedy odbędzie się głosowanie nad projektem uchwały, która - jak już dziś zapowiadają - uzna skargi farmaceutów za nieuzasadnione - informuje Życie Pleszewa.

Jak ocenia prawnik starostwa, wezwania, jakie zostały skierowane przez indywidualne apteki, dotyczą nie naruszenia interesu prawnego, ale przede wszystkim interesu faktycznego.

Jego zdaniem, ten interes faktyczny polega na tym, że poprzez uchwałę rada powiatu ogranicza możliwość funkcjonowania podmiotom swobody prowadzenia działalności gospodarczej oraz naraża ich na nienormatywny czas pracy, który koliduje z normami czasu pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny, jak i dobowej normy czasu pracy.

Przypomnijmy, rada powiatu przyjęła harmonogram pracy aptek na 2016 rok, wydłużając w nim dyżury do północy. W 2015 roku obowiązywały dyżury do 22.00. Samorządowcy powiatowi nie uwzględnili uwag ani właścicieli aptek, ani stanowiska Kaliskiej Izby Aptekarskiej, która negatywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Zdaniem Izby, projektodawcy uchwały nie mają rozpoznania co do możliwości kadrowych aptek do pełnienia dyżurów. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów, w których zatrudniony jest jeden do dwóch magistrów farmacji. Dyżury tych aptek nie są możliwe, ponieważ prowadziłoby to do przekroczenia norm czasu pracy przez farmaceutów.

Jak zauważa Izba w swojej opinii, w uzasadnieniu projektu uchwały nie wskazano przyczyn wydłużenia czasu pracy aptek – mieszkańcy powiatu bezpośrednio tym zainteresowani nie występowali z takimi postulatami.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH