PMR: koncentracja rynku postępuje

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR/ rynekaptek.pl   29-02-2016, 10:08

PMR: koncentracja rynku postępuje Raport na temat rynku hurtowego w Europie Środkowej

Rynek apteczny w centralnej Europie wykazuje rosnącą koncentrację. W Polsce i Rumunii w siłę rosną największe hurtownie - wynika z raportu PMR "Distribution on the pharmaceutical market in Central Europe 2016. Market analysis and development forecasts for 2016-2021".

Mimo redukcji cen leków i rosnącej konkurencji, w 2015 roku w centralnej Europie utrzymał się trend wzrostu liczby aptek. To zjawisko odbywa się w efekcie rozrostu sieci aptek, kosztem aptek indywidualnych. Zauważalny jest także trend dalszej koncentracji rynku hurtowego przez największych graczy.

Proces konsolidacji hurtu ma miejsce we wszystkich państwach, ale jedynie w Polsce i w Rumunii odnotowano wzrost rynkowych udziałów największych trzech podmiotów. Dzieje się tak mimo negatywnych dla nich działań ze strony regulatora. W Polsce zadziała ustawa refundacyjna, która skutkowała obniżeniem marży hurtowej na leki refundowane. W Rumunii z kolei w 2015 roku nastąpiła redukcja cen leków.

Obecnie w regionie Europy centralnej przypada ok. 2600 mieszkańców na aptekę. Ale są istotne różnice między państwami. Najwięcej mieszkańców na jedną aptekę jest w Czechach – 3700, najmniej w Bułgarii – 1 700. Inne kraje: Węgry – 3100, Słowacja, Polska – 2700, Rumunia - 2200.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH