PMR: na ustawie refundacyjnej więcej stracą firmy innowacyjne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR/rynekaptek.pl   26-04-2012, 14:10

Ustawa refundacyjna, która weszła w życie od 1 stycznia 2012 r. wpłynie negatywnie na dynamikę wzrostu zarówno rynku leków innowacyjnych jak i generycznych w Polsce - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR "Rynek leków generycznych i innowacyjnych w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014".

W Polsce udział leków generycznych w rynku pod względem wartości jest na jednym z najwyższych poziomów w Europie i wynosi około 65%. Ilościowo jest jeszcze wyższy i przekracza 80%. Wszystko wskazuje na to, że proporcje te nie ulegną zmianie w ciągu najbliższych kilku lat - prognozuje PMR.

Według prognoz firmy, w latach 2012-2014 rynek leków generycznych w Polsce będzie rozwijał się w szybszym tempie niż rynek leków innowacyjnych, głównie z powodu ustawy refundacyjnej i zmian na listach leków refundowanych. Doprowadzi to do cięć w wydatkach NFZ na refundację, co odbije się w większym stopniu na segmencie leków innowacyjnych.

W segmencie leków generycznych negatywne skutki nowelizacji list leków refundowanych będą równoważone przez wzrost sprzedaży leków nierefundowanych (ten segment jest znacznie większy w przypadku leków generycznych niż innowacyjnych), a zwłaszcza produktów OTC.

- PMR prognozuje średnioroczną stopę wzrostu dla leków odtwórczych na poziomie 3% dla lat 2012-2014. W segmencie leków innowacyjnych nie zostanie zanotowany wzrost, a wartość rynku w 2014 roku powróci do wartości z 2011 roku - mówi Agnieszka Skonieczna, starszy analityk rynku farmaceutycznego PMR i koordynator raportu.

W opinii PMR, w latach 2013-2014 tempo wzrostu rynku będzie wyższe niż w obecnym roku w obu segmentów, w związku z ogólną poprawą sytuacji ekonomicznej w Polsce, wzrostem popytu i wzrostem średnich cen leków.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH