PMR o aptecznej sprzedaży leków kardiologicznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR/ rynekaptek.pl   23-03-2015, 09:06

PMR o aptecznej sprzedaży leków kardiologicznych

Sprzedaż leków kardiologicznych w aptekach w Polsce zwiększy się o ponad 1 mld zł w ciągu 5 lat. To kluczowa pod względem wartości sprzedaży grupa leków aptecznych - ocenia firma PMR.

W 2014 r. wartość sprzedaży leków kardiologicznych w Polsce wyniosła 4,3 mld zł w cenach detalicznych. W 2020 r. będzie to 5,6 mld zł - wynika z najnowszego raportu firmy PMR „Rynek leków kardiologicznych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”.

W ostatnich latach na rynku wystąpiło szereg czynników, które wpłynęły na obniżenie dynamiki wzrostu wartości leków stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Było to wprowadzanie na rynek dużej liczby generyków, czyli odpowiedników leków oryginalnych, na które wygasła ochrona patentowa.

Wejście w życie ustawy refundacyjnej również miało swój efekt w obniżeniu lub nawet ujemnej dynamice wartości sprzedaży. Osłabienie wzrostu gospodarczego miało swój skutek nie tylko w obniżeniu siły nabywczej pacjentów, ale również w bardziej ostrożnych planach wydatków budżetowych na refundację.

Zjawisko eksportu równoległego, które nasiliło się po wejściu w życie ustawy refundacyjnej w 2012 r., również nie ominęło segmentu leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych. Mimo wszystko jednak leki te pozostały kluczową pod względem wartości sprzedaży grupą medykamentów aptecznych.

Ze względu na stopniowe nasycenie segmentu oraz działania rządu stymulujące sprzedaż tańszych leków nie spodziewamy się, aby w najbliższej przyszłości (2015-2020) ten segment leków wzrastał w dwucyfrowym tempie. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na środki stosowane w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego będzie mniejsze. Zjawiska epidemiologiczne i demograficzne wskazują na rosnący trend populacji ludzi starszych i zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe. Jednocześnie na listach leków refundowanych pojawiają się wciąż nowe pozycje tych leków (choć najczęściej generyczne).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH