PMR o rynku diagnostyki laboratoryjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR/ rynekaptek.pl   09-12-2014, 10:15

PMR o rynku diagnostyki laboratoryjnej

W 2013 r. rynek diagnostyki laboratoryjnej (in vitro) zanotował 7 proc. wzrost i był zdecydowanie lepszy od roku 2012, kiedy to wartość rynku diagnostyki laboratoryjnej zmniejszyła się.

Wartościowo największą część rynku diagnostyki laboratoryjnej stanowi sprzedaż odczynników.

Wejście w życie ustawy refundacyjnej wpłynęło na zachwianie tym rynkiem i w 2012 r. jego wartość w Polsce zmniejszyła się o 14 procent - wynika z raportu firmy badawczej PMR "Rynek diagnostyki laboratoryjnej/in vitro w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019".

Na liście refundacyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., nie znalazły się testy paskowe do glukometrów czołowych producentów, a zmiany w poziomie refundacji tych produktów odbiły się na kondycji rynku diagnostyki laboratoryjnej w tak znaczący sposób, ponieważ segment szybkich testów służących do pomiaru stężenia glukozy we krwi stanowił w 2011 r. bardzo duży odsetek tego rynku – ponad 40 procent.

W 2013 r. wartość rynku diagnostyki laboratoryjnej zanotowała 7 proc. wzrost, osiągając wartość blisko 1,2 mld zł. Było to efektem nie tylko bardzo niskiej bazy roku poprzedniego, ale też takich czynników, jak możliwości finansowe placówek medycznych. W 2013 r. zadłużenie szpitali wyraźnie się zmniejszyło, co z kolei zwiększyło ich potencjał zakupowy.

W kolejnych latach rynek diagnostyki laboratoryjnej będzie się rozwijał dość stabilnie, na poziomie 8,8 proc. Jednym z istotnych czynników, z punktu widzenia rozwoju rynku, może okazać się kwestia regulacji badań genetycznych. Polska znajduje się w momencie, kiedy nieregulowany rynek badań genetycznych może spowodować konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych eliminujących z rynku podmioty prowadzące usługi o niedostatecznej jakości w tym zakresie, co może mieć negatywne znacznie dla dynamiki rynku (np. część placówek zostanie wyeliminowana z rynku).

Jeśli chodzi o kategorie produktów w ujęciu przeznaczenia diagnostycznego, to kategoria chemii klinicznej ma największy udział pod względem wartości w rynku diagnostyki laboratoryjnej w Polsce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że właśnie w ramach chemii klinicznej klasyfikowane są szybkie testy do pomiaru stężenia glukozy we krwi, stosowane przez pokaźną populację diabetyków. Drugi co do wielkości udział ma segment immunologii i immunochemii.

Jeśli natomiast chodzi o podział rynku diagnostyki laboratoryjnej, ze względu na przeznaczenie użytkowe, to największą część rynku w Polsce pod względem wartości wciąż stanowi sprzedaż odczynników. W 2013 r. udział tego segmentu wyniósł około 88 proc. Pozostała część to aparatura i materiały zużywalne oraz inne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH