PO: będzie jak za czasów PRL

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-01-2017, 14:37

PO: będzie jak za czasów PRL Zdaniem posła PO, kierunki zmian systemu ochrony zdrowia, to powrót do PRL

Proponowane obecnie kierunki zmian systemu, to powrót do PRL - ocenił Tomasz Grodzki (PO). Krytykował m.in. plany MZ zmian w ustawie o ratownictwie medycznym; wskazywał na rosnące ceny leków i wciąż zbyt małe nakłady na ochronę zdrowia.

W czwartek (19 stycznia br.) przed południem plany swego resortu na ten rok przedstawił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Do konferencji szefa MZ odniósł się "minister zdrowia" w gabinecie cieni Platformy, senator Tomasz Grodzki.

W jego ocenie, zapowiedzi Radziwiłła rozmijają się z rzeczywistością w służbie zdrowia. - Kolejki zamiast maleć rosną, ludzie narzekają, natomiast kierunki zmian tego systemu są takie, z którymi nie zgadzamy się całkowicie. To jest powrót do Centralnej Komisji Planowania, do systemu budżetowego, do wyeliminowania podmiotów prywatnych, które wnosiły swój wkład w działanie systemu ochrony zdrowia. Jest to powrót do czasów PRL - mówił Grodzki.

Polityk Platformy krytykował m.in. przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o sieci szpitali, plany resortu dotyczące zmian w ustawie o ratownictwie medycznym oraz program darmowych leków dla seniorów "75 Plus". - Jak popatrzymy na listę leków refundowanych, zmodyfikowaną ostatnio, to nieco ponad 200 preparatów potaniało średnio o 3 złote, ale ponad 500 preparatów podrożało średnio o 8 złotych, a niektóre ponad 100 złotych - wskazywał senator PO.

Odnosząc się do planów zmian w ustawie o ratownictwie medycznym, polityk podkreślił, że zmierzają one do usunięcia z systemu prywatnych firm. - To jest kolejny krok kierunku PRL - będziemy na karetkę czekać po prostu dłużej - przekonywał Grodzki.

Ocenił, że nakłady na ochronę zdrowia są wciąż zbyt niskie. - Służba zdrowia w Polsce czeka na kroplówkę finansową i jej się nie możemy doczekać - mówił. - Ten rok miał być rokiem zwiększania tych nakładów, ale nie jest. Padły mgliste zapowiedzi, że będzie to rok przyszły, ale bez jakichkolwiek konkretów - stwierdził senator Platformy.

Jego zdaniem, średnia europejska nakładów na ochronę zdrowia to ok. 7 proc. PKB. - Zakreślanie perspektywy 2025 roku jako terminu dojścia do poziomu, skromnego poziomu, 6 proc. PKB na zdrowie, to jest handlowanie Inflantami, bo wówczas rząd pewnie będzie inny i parlamentarzyści będą inni - ocenił Grodzki.

Według niego, nie wiadomo ponadto w jaki sposób rząd chciałby finansować służbę zdrowia po ewentualnej likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Senator nie odpowiedział na pytanie, czy posłowie PO wesprą swymi podpisami przygotowywany przez klub Kukiz'15 wniosek o odwołanie Radziwiłła. - Nie jestem w tej chwili upoważniony do tego, by powiedzieć jak zachowa się klub PO, ale nasze podejście, całkowicie merytoryczne, jest zdecydowanie krytyczne - zaznaczył Grodzki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH