Podatek hipermarketowy: Żabka nie zapłaci, duże apteki tak

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./Wyborcza/rynekaptek.pl   28-10-2015, 16:04

Podatek hipermarketowy: Żabka nie zapłaci, duże apteki tak Apteki podatek hipermaketowy może zaboleć

PiS pokazał projekt ustawy o podatkach dla sklepów. Podatek "hipermarketowy", to jeden z pomysłów na zdobycie pieniędzy na realizację obietnic. PiS zastanawia się nad dwoma wariantami.

Pierwszy wariant, to 2 proc. od obrotu. Drugi zakłada wprowadzenie skali podatkowej. Sklepy, których obrót miesięczny jest mniejszy niż 700 tys. zł, nie płaciłyby go w ogóle. Później byłyby progi 0,5, 1,5 oraz 2 proc. (ten ostatni powyżej 3,5 mln zł miesięcznego obrotu) – podaje Wyborcza.

Podatek jest nazwany „hipermarketowym”, ale tak jest tylko z nazwy, bo nie dotknie tylko hipermarketów, czyli sklepów powyżej 3 tys. m kw. Sklep wielkopowierzchniowy zgodnie z definicją zaproponowaną przez projekt ustawy to obiekt o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw. Dalej PiS precyzuje: "Zadaszony lub przykryty namiotem lub namiotami, położony na obszarze jednej działki gruntu lub co najmniej dwóch sąsiadujących ze sobą działek".

Podatek więc dotknie nie tylko Biedronkę, Auchan czy Lidla, ale też księgarnie, apteki, salony samochodowe czy meblowe. Nie ma różnicy, czy się handluje książkami, czy lekami. Tylko handel benzyną, gazem czy ropą są wyraźnie z ustawy wyłączone. Podatku jednak nie płaciłaby np. Żabka, bo średnia powierzchnia sprzedaży wynosi tam ok. 80 m kw.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH