Podstawą problemów jest nadmiar aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: polskieradio.pl/ rynekaptek.pl   07-04-2015, 13:38

Podstawą problemów jest nadmiar aptek Wiceminister zdrowia o problemie dostępności do leków

W znakomitej większości przypadków problemy z dostępnością do deficytowych leków rozwiązujemy tak: lek znajdujemy w innej hurtowni albo w aptece po drugiej stronie ulicy…. - opowiada w wywiadzie dla radiowej Jedynki wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

Polskie Radio: Do Naczelnej Izby Aptekarskiej nieustannie napływa informacja od aptekarzy z całej Polski dotycząca problemów z zaopatrzeniem aptek w leki refundowane. Co się w tej sprawie dzieje?

Igor Radziewicz-Winnicki: Jest kilkanaście leków, które w związku z faktem, że są w Polsce znacznie tańsze niż w innych krajach europejskich, po prostu wyjeżdżają z naszego kraju...

Polskie Radio: Ale co znaczy wyjeżdżają?

IRW: Wyjeżdżają, ponieważ panuje zasada swobodnego przepływu towarów i usług przez granice Unii Europejskiej. One wyjeżdżają na poziomie hurtu. Mając ten problem dokładnie zanalizowany, klub PO z rządem przygotował projekt ustawy, która w tej chwili została wysłana do notyfikacji z wnioskiem o przyspieszoną procedurę notyfikacyjną z uwagi na bezpieczeństwo zdrowia publicznego. Projekt przewiduje wprowadzenie pewnych istotnych regulacji dotyczących prawa do wywozu.

Całkiem wywozu zakazać nie można, ponieważ leki są towarem takim samym, jak inne towary i wolno je sprzedawać przez granice. Natomiast priorytetem każdego państwa jest zabezpieczenie mieszkańców na naszym terenie, dlatego ten projekt zakłada takie mechanizmy, które wprowadzą wyraźne regulacje, kiedy i które leki można wywozić. W przypadku leków najbardziej zagrożonych brakiem dostępności w kraju trzeba będzie pytać i prosić o zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

To prawo - mamy nadzieję - będzie w trybie przyspieszonym notyfikowane, to oznaczałoby, że mniej więcej w przeciągu najbliższych 10 dni będziemy mieli informację zwrotną o decyzji ze strony Brukseli. Następnie projekt będzie mógł być uchwalony przez polski parlament. Myślę, że w przeciągu najbliższych trzech miesięcy ta sprawa powinna zostać uregulowana i wejść w życie.

Polskie Radio: Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, powiada: „Samo ograniczenie eksportu nic nie da, bowiem praktyką hurtowni farmaceutycznych jest sprzedaż lekom aptekom sieciowym przy jednoczesnej odmowie placówkom indywidualnym”.

IRW:
Wie pan, my mówimy o braku dostępności leków w Polsce wtedy, kiedy w ogóle nie ma leku w obrocie hurtowym. Natomiast pan prezes Kucharewicz przy okazji usiłuje uregulować zasady konkurencji pomiędzy małymi aptekami a aptekami sieciowymi. To jest istotny problem, ale my dzisiaj mamy prawo przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji i specjalny urząd powołany do tego, by regulował te kwestie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH