Podsumowanie ustawy refundacyjnej: resort zdrowia strzyże pacjentów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   21-07-2015, 18:35

Podsumowanie ustawy refundacyjnej: resort zdrowia strzyże pacjentów? Debata o refundacji leków

Pacjent dopłaca mniej, zwiększa się dostępność do nowych cząsteczek - takie wnioski wyciągnął resort zdrowia po trzech latach obowiązywania ustawy refundacyjnej. "To są bajki, opowiadane podczas strzyżenia owieczek, czyli pacjentów" - ocenia opozycja.

- Celem ustawy refundacyjnej było zagwarantowanie szerszego dostępu, w tym - do nowych leków oraz zmniejszenie dopłaty dla pacjentów. Po drugie - refundacja na zasadach przejrzystości i szybkiego rozpatrywania wniosków refundacyjnych. Po trzecie, uruchomienie przestrzeni do refundacji innowacji i zapewnienie dostępu do terapii wysokokosztowych. Po czwarte, uszczelnienie systemu dystrybucji, prowadzącej do nieuzasadnionej refundacji - wymieniał wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki, sprawozdając informację na temat wykonania oraz skutków stosowania ustawy refundacyjnej podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (21 lipca br.).

Według urzędników MZ, cele zostały zrealizowane. - Do refundacji weszło 70 nowych cząsteczek. Mamy większą dostępność do nowych postaci leków wcześniej refundowanych oraz dostęp do substancji o różnych kategoriach dostępności. Jest też zmniejszenie kosztu leczenia jednostkowego na pacjenta - mówił wiceminister Radziewicz-Winnicki, podając przykłady:

- Zmniejszenie kwoty dopłaty poniżej 9 zł za opakowanie, większa liczba terapii bezpłatnych i z odpłatnością 3, 20 zł, mniejsza o 9 procent liczba leków, do których trzeba dopłacić powyżej 20 zł.

Jednak zdaniem opozycji, nadal nie są refundowane nowe leki w wielu obszarach terapeutycznych. Przykładowo nie została włączona do refundacji żadna nowa cząsteczka w psychiatrii. Padały też pytania o interpretację urzędników resortu zdrowia w sprawie marż przy wywozie leków za granicę.

Nie zgodzono się też z tezą o niższych dopłatach pacjentów do leków. Zdaniem posła Czesława Hoca, co trzeci pacjent odchodzi od okienka aptecznego, nie realizując recepty. Zatem ocena skutków ustawy refundacyjnej prezentowana przez resort zdrowia przypomina sytuację z fraszki Jana Sztaudyngera: "Kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki".

Padło też pytanie o rygorystyczne zapisy programów lekowych, które ograniczają chorym dostęp do nowych terapii. - Z niektórych programów korzysta jedynie 1 procent chorych - mówił Leszek Borkowski, prezes fundacji "Razem w chorobie".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH