Polacy coraz częściej korzystają z dyrektywy transgranicznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl, KL/rynekaptek.pl   12-07-2017, 09:24

Polacy coraz częściej korzystają z dyrektywy transgranicznej Liczba pacjentów, którzy leczą się za granicą, rośnie skokowo - podaje "Rz"

Coraz więcej Polaków decyduje się na leczenie za granicą - donosi Rzeczpospolita. Wzrastają także koszty takiego leczenia. NFZ zwrócił w 2016 r. Polakom, którzy zdecydowali się leczyć za granicą, 17,56 mln zł. To o 75 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej Fundusz zapłacił za operacje zaćmy. W Polsce na taką operację trzeba czekać średnio 22,4 miesiąca - wynika z danych Fundacji Watch Health Care, monitorującej dostęp do świadczeń gwarantowanych.

Nic dziwnego, że coraz więcej rodaków decyduje się na takie zabiegi za granicą. Pozwala na to obowiązująca od jesieni 2014 r. tzw. dyrektywa transgraniczna - przypomina Rzeczpospolita. Dlaczego pacjenci uciekają z kolejek właśnie do Czech? Bo jest blisko, a bariera językowa jest stosunkowo niewielka.

Jak informowała Rynek Zdrowia na początku tego roku Sylwia Wądrzyk, rzecznik NFZ, z danych przekazanych przez oddziały wojewódzkie Funduszu (stan na 13 stycznia 2017 r.) w latach 2015-2016 wynika, że złożonych zostało w tym okresie 15 506 wniosków o zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej na łączną kwotę prawie 49 mln zł.

W 2015 r. złożono 4 874 wnioski na 17,7 mln zł; w 2016 r. - już 10 632 wnioski na kwotę 31,2 mln zł. - Złożone w oddziałach wojewódzkich NFZ wnioski dotyczyły przede wszystkim świadczeń usunięcia zaćmy (91,35%).

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH