Polak na wakacjach z EKUZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Beata Marciniak/ rynekaptek.pl   14-07-2016, 08:04

Polak na wakacjach z EKUZ Podróżowanie po Europie z kartą EKUZ. Na co należy uważać?

EKUZ nie zapewnia darmowej opieki medycznej. W każdym z krajów Europy, polscy obywatele będą musieli zapłacić za niektóre procedury medyczne. W niektórych z unijnych krajów, trzeba płacić nawet za każdy dzień pobytu w szpitalu.

Polskie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest honorowane w krajach UE i EFTA (państwa członkowskie EFTA to Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein). Dzięki niemu w stanach nagłych, ale i podczas choroby można skorzystać z opieki zdrowotnej gwarantowanej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

EKUZ nie zapewnia jednak darmowej opieki medycznej. W każdym z krajów Europy, polscy obywatele będą musieli zapłacić za niektóre procedury medyczne. W niektórych z unijnych krajów, trzeba płacić nawet za każdy dzień pobytu w szpitalu. Przed takimi kosztami leczenia, może ochronić tylko polisa turystyczna.

Jak mówi Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy Centrali NFZ, na podstawie zgłoszeń telefonicznych można zauważyć, że najczęściej powtarzającym się problemem sygnalizowanym przez pacjentów, jest nieuznawanie karty EKUZ przez niemieckich świadczeniodawców oraz w niemieckich środkach transportu sanitarnego. Zdarza się, ze pacjenci zostają obciążeni za leczenie lub transport karetką do szpitala pomimo okazania EKUZ.

- Równie często pacjenci zgłaszają problemy z dostępem do placówek publicznej opieki zdrowotnej w kurortach, szczególnie w Hiszpanii oraz na wyspach greckich -  dodaje rzecznik prasowy Centrali NFZ.

Za granicą, zgłaszając się po pomoc medyczną, kartę należy pokazać lekarzowi lub administracji szpitala. Najczęściej potrzebny jest w takiej sytuacji dowód tożsamości. W większości krajów UE/EFTA część kosztów jest pokrywana przez pacjentów na zasadzie opłat bezpośrednich. Jest to tzw. współpłacenie pacjenta (np. koszty hotelowe), które nie podlega finansowaniu przez NFZ. Przed urlopem warto sprawdzić, na jaki zakres bezpłatnej pomocy można liczyć w razie wypadku lub nagłego zachorowania w danym kraju.

Na przykład w Wielkiej Brytanii lub na Węgrzech jedynym kosztem dla polskiego turysty może być leczenie stomatologiczne. W przypadku Austrii, Belgii, Niemiec, Szwecji oraz Szwajcarii trzeba będzie zapłacić za pobyt w szpitalu oraz ponieść dodatkowe koszty. Dzień pobytu w niemieckim szpitalu kosztuje 10 euro, w Austrii 20 euro, a w Szwajcarii 92 franki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH