Polmed: czy wózki inwalidzkie również będą sprzedawane w aptekach?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polmed/ rynekaptek.pl   09-05-2016, 14:35

Polmed: czy wózki inwalidzkie również będą sprzedawane w aptekach? Czy wszystkie te urzadzenia będą dostępne w aptekach?

W marcu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiedział wprowadzenie zmian w finansowaniu wyrobów medycznych na wzór refundacji leków. Napawa nas to niepokojem - informują członkowie Izby Polmed w komunikacie prasowym.

- Ministerstwo Zdrowia w sposób niezwykle zdawkowy informuje o swoich planach. Trudno więc mówić o skutkach potencjalnej regulacji, której założenia znamy jedynie z prasy. Pomysły i opinie wygłaszane przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie napawają nas ogromnym niepokojem, gdyż do końca nie wiemy co i w jaki sposób miałoby się zmienić – mówi Janusz Szafraniec, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

- Z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że zamierza ono wprowadzić zasady refundacji leków na rynek wyrobów medycznych. Nie sposób wyobrazić sobie, aby wszystkie wyroby medyczne miały podlegać takim samym regulacjom, jak leki, gdyż są to zupełnie inne rodzaje produktów. Dodatkowo wyroby medyczne to produkty bardzo różnorodne, które można podzielić na różne kategorie i każda z nich  rządzi się zupełnie innymi prawami niż leki – dodaje Janusz Szafraniec.

Wyroby medyczne są dziś finansowane ze środków publicznych na trzy sposoby. Pierwszym, są drobne wyroby medyczne sprzedawane w aptekach, w postaci pasków diagnostycznych czy opatrunków, które już dziś podlegają ustawie refundacyjnej.

Drugą kategorię stanowią wyroby medyczne obejmujące, m.in.: pieluchomajtki,  protezy, ortezy czy wózki inwalidzkie, wydawane w sklepach medycznych na zlecenie osoby uprawnionej. W tej grupie określone są jedynie kategorie refundowanych wyrobów medycznych oraz limity ich finansowania. Pacjent wybiera, który wyrób chce nabyć, a wytwórca nie musi składać wniosku o objęcie jego wyrobu refundacją.

Trzecią kategorią są wyroby medyczne stosowane w opiece ambulatoryjnej i leczeniu szpitalnym. Są to m.in. tomografy komputerowe, stoły operacyjne, endoprotezy, strzykawki czy łóżka szpitalne. Tego rodzaju wyroby nabywane są najczęściej w drodze przetargów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH