POLMED: e-zlecenie powinno być kolejnym etapem ulepszania systemu ochrony zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: POLMED/rynekaptek.pl   21-02-2018, 10:24

POLMED: e-zlecenie powinno być kolejnym etapem ulepszania systemu ochrony zdrowia W ocenie Izby, e-zlecenie mogłoby znacząco ułatwić pracę lekarzy i funkcjonowanie pacjentów (Fot. Archiwum)

Oprócz wprowadzenia e-recept, kolejnym istotnym elementem modernizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce powinno być e-zlecenie – uważa Izba Wyrobów Medycznych POLMED.

- Przyjęcie przez rząd projektu ustawy wprowadzającej e-receptę stanowi ważny krok w kierunku informatyzacji i unowocześnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce – ocenia Izba POLMED.

Jak wskazuje, kolejnym równie istotnym, elementem modernizacji systemu powinno być e-zlecenie.

- W przypadku wyrobów medycznych, swego rodzaju receptą jest zlecenie wydawane przez lekarza specjalistę. Zanim zostanie zrealizowane, pacjent musi je potwierdzić w oddziale wojewódzkim NFZ. E-zlecenie mogłoby znacząco ułatwić pracę lekarzy i funkcjonowanie pacjentów.

Zdaniem Izby, wystawianie elektronicznego dokumentu wyeliminuje konieczność każdorazowej wizyty pacjenta u lekarza i w oddziale NFZ w celu potwierdzenia uprawnień do otrzymania wyrobów medycznych.

Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, którzy korzystają z nich systematycznie (np. z środków absorpcyjnych czy worków stomijnych). Ograniczenie liczby wizyt „pro forma”, mogłoby znacząco odciążyć nie tylko lekarzy, lecz również cały system ochrony zdrowia.

- Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko skuteczniej i szybciej ratować zdrowie i życie pacjentów, lecz również usprawniać płynność działania systemu. E-recepty i e-zlecenia to rozwiązania, które systemowo zrewolucjonizują jakość opieki zdrowotnej w Polsce – komentuje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby POLMED.

W jego ocenie, polski system ochrony zdrowia wymaga szybkiej, ale przemyślanej modernizacji. Stopniowe, rozważne wprowadzanie usług telemedycznych i rozwiązań cyfrowych, takich jak e-recepta, czy e-zlecenie może w prosty sposób usprawnić jego funkcjonowanie. - Pierwszy krok w dobrym kierunku został wykonany. Czekamy na kolejne - mówi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH