POLMED przeciwny sztywnym marżom na wyroby medyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polmed/ rynekaptek.pl   14-06-2016, 10:45

POLMED przeciwny sztywnym marżom na wyroby medyczne

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED jest przeciwna objęciu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie systemem cen i marż urzędowych – czytamy w liście wystosowanym przez POLMED do Krzysztofa Łandy, wiceministra zdrowia.

Zdaniem Izby, zapowiadane przez resort zmiany mogą przyczynić się do upadku polskich sklepów medycznych, a co za tym idzie, utrudnić pacjentom, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, dostęp do zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Według zapowiedzi wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy resort kończy prace nad projektem ustawy o refundowanych wyrobach medycznych. W myśl projektu, wyroby medyczne miałyby podlegać takim samym regulacjom jak leki, czyli musiałyby zostać objęte refundacją, po przeprowadzeniu negocjacji cenowych z producentem.

- Nie sposób wyobrazić sobie, aby wyroby medyczne miały podlegać takim samym regulacjom, jak leki, gdyż są to zupełnie inne rodzaje produktów. Przenoszenie zasad z rynku farmaceutycznego na rynek wyrobów medycznych nie jest prostą implementacją, to dwa różne światy – mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny  Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. 

- Wyroby medyczne to produkty bardzo różnorodne, które można podzielić na różne kategorie i każda z nich  rządzi się zupełnie innymi prawami. Są to sprzęty konfigurowalne, dopasowywane do potrzeb konkretnego pacjenta i jego stanu zdrowia. Ten sam wyrób może istnieć w dziesiątkach wariantów wyposażenia  i funkcjonalności, a co za tym idzie mieć różną cenę. Lek, od chwili rejestracji do końca stosowania w medycynie ma identyczną, niezmienną postać. Jest to ta sama substancja lecznicza. Z tego powodu nie można przenosić zasad polityki lekowej na wyroby medyczne – dodaje Witold Włodarczyk.

W liście do Ministerstwa Zdrowia Izba protestuje także przed zmianą sposobu naliczania marż na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, w szczególności wyroby chłonne, czyli pieluchomajtki, majtki chłonne, wkłady anatomiczne, pieluchy anatomiczne i podkłady.

Dziś wyroby te podzielone są na grupy limitowe, określające wysokość dopłaty państwa. Pacjent dopłaca różnice pomiędzy limitem a rzeczywistą ceną wyrobu, decydując się na produkt droższy lub tańszy. Limit ten przykładowo dla pieluchomajtek wynosi 1,5 zł, a średnia cena rynkowa tego wyroby  kształtuje się na poziomie 2 – 2,5 zł za sztukę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH