POLMED: wyroby medyczne refundowane będą w praktyce 100 proc. płatne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polmed/ rynekaptek.pl   23-06-2016, 10:03

POLMED: wyroby medyczne refundowane będą w praktyce 100 proc. płatne

Nowe zasady funkcjonowania rynku wyrobów medycznych, zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia w projekcie ustawy o zmianie ustawy o refundacji są nie do przyjęcia – ocenili przedstawiciele branży.

Zaniepokojeni ministerialnymi propozycjami spotkali się na specjalnej naradzie w Warszawie. Ich zdaniem, na zmianach stracą pacjenci, a większość polskich sklepów z wyrobami medycznymi zostanie zlikwidowana.

Główna zmiana w projektowanej ustawie zakłada wprowadzenie, w zakresie finansowania wyrobów medycznych ze środków publicznych, regulacji obowiązujących dziś na rynku leków.

- Wyroby medyczne to produkty bardzo różnorodne, które dostosowuje się do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Ten sam wyrób może występować w różnych wariantach, a więc i mieć różną cenę. Lek, od chwili rejestracji do końca stosowania w medycynie ma identyczną, niezmienną postać. Jest to ta sama substancja lecznicza. Z tego powodu nie można przenosić zasad polityki lekowej na wyroby medyczne - mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny  Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, która zorganizowała spotkanie branży.

W myśl projektu, wyroby medyczne miałyby także, podobnie jak leki, podlegać refundacji po przeprowadzeniu negocjacji cenowych z producentem. Ministerstwo proponuje też wprowadzenie systemu sztywnych cen i maksymalnych marż na poziomie 10-20 proc.  Te propozycje budzą największy sprzeciw branży, gdyż - jej zdaniem - spowodują upadek "istniejącego od lat, taniego i przyjaznego pacjentom systemu dystrybucji wyrobów medycznych".

Dziś wyroby medyczne wydawane na zlecenie podzielone są na grupy limitowe, określające wysokość dopłaty państwa. Pacjent dopłaca różnicę pomiędzy limitem a rzeczywistą ceną wyrobu, decydując się na produkt droższy lub tańszy. Limit ten przykładowo dla pieluchomajtek wynosi 1,5 zł, a średnia cena rynkowa tego wyrobu  kształtuje się na poziomie 2 – 2,5 zł za sztukę.

- Przeprowadzenie negocjacji cenowych z producentami, oferującymi ten wyrób za 1,5 zł nie przyniesie znaczących efektów dla budżetu. Rozmontuje za to działający sprawnie od lat system zaopatrzenia pacjentów w wyroby medyczne. Co gorsze nie ma żadnych gwarancji, że ewentualne oszczędności (zapowiadane przez ministerstwo), trafią do pacjentów, gdyż nie ma w tej sprawie żadnego zapisu w projekcie ustawy – dodaje Witold Włodarczyk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH