Polscy pacjenci ryzykują nieświadomie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SLTzA/ rynekaptek.pl   17-11-2015, 09:22

Polscy pacjenci ryzykują nieświadomie

Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki przygotowało już trzeci filmik pokazujący absurdy spowodowane nadmiernym wyprowadzeniem sprzedaży leków z aptek. Superbohaterem kolejnej odsłony problemu jest Janko Ryzykant.

To już trzeci spot w ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie kampanii. Każdy z filmów inaczej pokazuje zagrożenia wynikające z polskiego, unikalnego w skali Europy rynku pozaaptecznego.

Kampania ma na celu pokazanie decydentom sytuacji panującej w tym obszarze. Pacjentom wmawia się bezpieczeństwo stosowania leków bez konsultacji, mówi o wolności gospodarczej, itd. Kampania społeczna pokazuje absurdy rynku pozaptecznego poprzez krótkie filmiki publikowane w internecie.

Stowarzyszenie namawia też do nadsyłania analogicznych filmów, zdjęć czy memów przez pacjentów.

- To początek działań zmierzających do publicznej debaty na temat eliminacji zagrożeń generowanych przez rynek pozaapteczny - mówią twórcy kampanii, którzy liczą, że dzięki niecodziennej formie przekazu dotrą do świadomości decydentów i pacjentów.

W większości europejskich krajów sprzedaż jakichkolwiek leków poza aptekami, ze względu na społeczne koszty, jest niemożliwa (Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Hiszpania, Grecja). lub mocno ograniczona (Dania, Islandia, Szwecja). W Polsce stacje benzynowe, supermarkety, kioski – handlują lekami bez żadnej kontroli. Koszty tego stanu rzeczy ponosimy wszyscy finansując leczenie powikłań, pechowcy tracą zdrowie lub życie.

W założeniu rynek pozaapteczny miał ułatwiać szybki dostęp pacjentów do podstawowych leków. W sklepach, na stacjach benzynowych czy kioskach miały być dostępne wybrane substancje aktywne, w niewielkich opakowaniach i bezpiecznych dawkach. Tymczasem rynek ten rozrósł się do niewiarygodnych rozmiarów oferując ponad 3000 różnych leków, często w bardzo dużych opakowaniach.

Na stacjach benzynowych, w sklepach i w kioskach sprzedawane są leki zawierające tę samą substancję czynną, a różniące się jedynie nazwą. Prowadzi to do nieświadomego przyjęcia toksycznej dawki i trwałego uszkodzenia nerek lub wątroby. Wszechobecna reklama farmaceutyków w połączeniu z brakiem fachowego doradztwa w punktach sprzedaży prowadzi do przedawkowania leków, niebezpiecznych interakcji i wielu innych problemów.

Mimo ostrzeżeń zawartych w każdej ulotce przylekowej rynek pozaapteczny zamiast być rozwiązaniem doraźnym najczęściej zastępuje lekarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE