Polska biotechnologia: dominuje ostrożny optymizm

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   01-02-2016, 11:29

Polska biotechnologia: dominuje ostrożny optymizm Raport firmy Deloitte na temat sytuacji w polskiej biotechnologii

Optymizm polskich przedsiębiorców z sektora biotechnologicznego jest raczej umiarkowany. 28,6% ankietowanych postrzega obecne warunki do prowadzenia działalności przez firmy jako dobre lub bardzo dobre. Tyle samo uważa, że są one niekorzystne.

Takie wnioski wynikają z badania „Biotechnologia w Polsce. Branżowy punkt widzenia”, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Większość biorących udział w badaniu nie przewiduje żadnych zmian rynkowych. W kolejnych 12 miesiącach 38,1% respondentów badania oczekuje poprawy ogólnych warunków na rynku biotechnologicznym w Polsce. Żaden z respondentów nie wybrał odpowiedzi dotyczącej spodziewanego pogorszenia warunków dla prowadzenia działalności.

Aż 57,1% respondentów ocenia, że czynnikiem największego ryzyka rynkowego dla ich spółek jest dostęp do kapitału (zarówno rozumianego ogólnie, jak i pochodzącego z finansowania publicznego czy środków z Unii Europejskiej). Natomiast w opinii 14,6% ankietowanych największe ryzyko wynika z obowiązujących ram prawnych i przepisów fiskalnych.

W ocenie 71,4% respondentów obecne przepisy prawne dotyczące spółek biotechnologicznych są umiarkowanie przyjazne.

Większość (61,9%) respondentów nie spodziewa się zmian w regulacjach prawnych w kolejnych 12 miesiącach. Zmiana na lepsze antycypowana jest przez 28,6% ankietowanych.

Polski system ochrony własności intelektualnej jest postrzegany przez prawie połowę ankietowanych przedsiębiorców (47,6%) jako skuteczny.

Większość (52,3%) ankietowanych ocenia system podatkowy jako umiarkowanie przyjazny, jeśli chodzi o sprzyjanie prowadzenia działalności w sektorze biotechnologicznym. Nieco mniej (43%) respondentów uważa, że przepisy podatkowe są skomplikowane.

66,7% ankietowanych ocenia, że w chwili obecnej dostęp do kapitału dla firm biotechnologicznych jest trudny. Warto odnotować, że żaden z przedstawicieli spółek biotechnologicznych biorących udział w badaniu nie wybrał odpowiedzi “łatwy”.

Dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej w Polsce jest w ocenie prawie połowy (47,6%) respondentów umiarkowanie łatwy.

Oczekiwania respondentów co do pozyskiwania kapitału opierają się na finansowaniu pochodzącym z polskich funduszy venture capital lub private equity – taką odpowiedź wybrało aż 71,4% przedstawicieli spółek biotechnologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH