Polska gospodarka jest nadal słabo zrobotyzowana

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-10-2015, 12:50

Polska gospodarka jest nadal słabo zrobotyzowana

Robotyzacja polskich przedsiębiorstw jest koniecznością, jeżeli chcą one pozostać konkurencyjne na krajowym i światowych rynkach - to jeden z wniosków raportu opracowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

Według raportu przygotowanego przez IBnGR liczba robotów zainstalowanych w polskich zakładach przemysłowych w latach 2006-2013 wzrosła dwuipółkrotnie. W 2013 r. w zlokalizowanych w Polsce zakładach pracowało 7 751 robotów przemysłowych.

- Pod względem robotyzacji przemysłu nadal jesteśmy jednak w ogonie Europy. Odstajemy nie tylko od krajów Europy Zachodniej, ale również od państw naszego regionu. To jedna z dziedzin naszej gospodarki, gdzie zaległości są bardzo poważne - mówił podczas prezentacji raportu dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR.

Według ekspertów "najgęściej" zrobotyzowanym krajem na świecie jest Korea Południowa - na 10 tys. pracowników zatrudnionych w przemyśle przypada 437 robotów, podczas gdy w Polsce jest to 19 robotów. W czołówce tego rankingu są również Japonia, Niemcy i Szwecja, a średni światowy wskaźnik robotyzacji przemysłu to 62 roboty przypadające na 10 tys. pracowników zatrudnionych w przemyśle.

W Europie pod względem robotyzacji przemysłu prym wiodą Niemcy, gdzie wskaźnik wynosi 282 robotów na 10 tys. pracowników. To zdecydowanie więcej niż w innych krajach UE.

Polska w obszarze robotyzacji przemysłu wyraźnie przegrywa z innymi krajami w regionie, gdzie dynamika wzrostu liczby robotów instalowanych w zakładach jest dużo większa. Dla przykładu w latach 2011-2013 wskaźnik robotyzacji przemysłu w Polsce zwiększył się zaledwie o pięć punktów, z 14 do 19. W tym samym okresie w Słowacji był to wzrost z 49 do 83 robotów na 10 tys. pracowników, a w Czechach z 52 do 72 robotów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH