Polska inicjatorem tańszych leków w regionie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaaptek.pl   02-08-2016, 09:20

Polska inicjatorem tańszych leków w regionie Polska, Litwa i Rumunia wspólnie pracują nad rozwiązaniami korzystnymi dla pacjentów.

Resort zdrowia pracuje nad rozwiązaniem, w ramach którego państwa naszego regionu wprowadzałyby leki refundowane na podobnych zasadach. Inicjatorem rozwiązania jest Polska – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Projektem są zainteresowane Litwa i Rumunia.

Im większa populacja, dla której miałby zostać lek wprowadzony, tym większa siła negocjacyjna – tłumaczy pomysł Ministerstwo Zdrowia.

Według resortu plan jest prosty: do stołu z jednej strony siadają przedstawiciele zainteresowanych państw, a po drugiej przedstawiciele firmy farmaceutycznej.

Zdaniem Ministerstwa warunek jest jeden: wszystkie państwa biorące udział w negocjacjach muszą być zainteresowane wspólną decyzją refundacyjną (czyli muszą się zgodzić, że w ogóle chcą swoim obywatelom ten lek refundować), a także cenową.

Jeżeli uda się wypracować konsensus, wspólnie przyjęte zasady musiałyby obowiązywać we wszystkich państwach, które brały udział w negocjacjach.

Wiceminister Krzysztof Ładna twierdzi, że najbardziej realnym rozwiązaniem byłoby stworzenie swoistego jądra, do którego sukcesywnie dołączałyby inne państwa. Taką bazę mogłaby tworzyć Polska z Rumunią i Litwą, bo te kraje są najbardziej zainteresowane propozycją.

Jak dodaje, negocjacje dotyczyłyby głównie nowych leków wchodzących na rynek. Polska strona, jako inicjator, pracuje obecnie nad projektem, który powinna skończyć do września.

Sceptycznie do pomysłu podchodzi Maciej Bieńkiewicz, ekspert w zakresie dystrybucji farmaceutycznej, który uważa, że rozwiązanie zaproponowane przez polski resort zdrowia stanowiłoby pewne wyłamanie się ze wspólnej polityki Unii i nie wiadomo, jak zostałoby odebrane przez pozostałe kraje członkowskie.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH