Polska refundacja leków brytyjskim okiem: nikt nie jest bez grzechu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   11-10-2011, 20:00

Polska refundacja leków brytyjskim okiem: nikt nie jest bez grzechu

Brytyjscy autorzy pracy o systemie refundacji leków w Polsce nie oszczędzili nikogo. Oberwało się firmom farmaceutycznym, politykom, środowisku lekarskiemu, organizacjom pacjentów, dziennikarzom. Producenci wykorzystują znajomości z decydentami, renomę autorytetów medycznych i siłę oddziaływania mediów - oto skutki "słabo naszkicowanego pola gry do legalnych działań".

Do takich wniosków doszli autorzy publikacji o wpływach lobby farmaceutycznego w Polsce, która ukazała się na łamach pisma Health Economics, Policy and Law (Pharmaceutical lobbying under postcommunism: universal or country-specific methods of securing state drug reimbursement in Poland?)*.

109 respondentów
Praca powstała na podstawie analizy wywiadów udzielonych przez 109 osób. Dane zgromadzili Piotr Ozierański i Lawrence King z wydziału socjologii University of Cambridge. Współautorem jest Martin McKee z European Center on Health of Societies in Transition w Londynie.

Badania zostały przeprowadzone między lutym 2009 a kwietniem 2010 roku.

Wśród respondentów znaleźli się: pracownicy Ministerstwa Zdrowia (21), krajowi i wojewódzcy konsultanci (4), przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia (3) i Agencji Oceny Technologii Medycznych (8), parlamentarzyści (8), reprezentanci innowacyjnych firm farmaceutycznych (17), stowarzyszeń firm innowacyjnych i generycznych (5), a także izb gospodarczych, ambasady USA w Polsce, kancelarii prawnych, środowiska lobbystów, firm PR, mediów, organizacji pacjentów i lekarzy.

Według autorów publikacji, rola Ministerstwa Zdrowa i NFZ w kształtowaniu rynku leków przez ostatnie lata ewoluowała, ale nie została do końca jasno określona. Autorzy nazwali system prawny regulujący decyzje refundacyjne w naszym kraju jako "legal terra incognita".

Ich zdaniem, to "zaproszenie" dla firm do prowadzenia nieformalnych rozmów, wywierania wpływu na decyzje urzędników z wykorzystaniem liderów opinii, stowarzyszeń pacjentów, mediów oraz placówek dyplomatycznych w Polsce.

Na poczet przyszłych profitów
Nieprzejrzysty proces refundacji dostarcza wielu pokus i okazji do nieformalnych metod lobbowania. Ułatwiają je bliskie relacje osobiste z decydentami z MZ, NFZ i AOTM. „Dużo zależy od woli oficjela do spotkania z daną osobą, wzajemnych stosunków i układów” - oceniają ankietowani.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH