Polski rynek będzie się konsolidował poprzez przejęcia kapitałowe

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: forbes.pl/ rynekaptek.pl   12-04-2018, 09:08

Polski rynek będzie się konsolidował poprzez przejęcia kapitałowe Jak dodaje szef sieci, chętnych na sprzedaż swojego biznesu nie brakuje (fot. archiwum)

Po wejściu w życie "apteki dla aptekarza", w praktyce niemożliwe jest obecnie otwieranie nowych placówek. Dziś drogą rozwoju są przejęcia aptek i małych sieci, co jest dopuszczalne przez prawo - mówi dla Forbesa Jan Zając, założyciel sieci aptek Ziko.

Dział rozwoju sieci został więc przekształcony w dział przejęć. Stworzono nową strategię i rozpoczęto negocjacje z podmiotami, które są zainteresowane odsprzedażą swojego biznesu. Nie wszystkie te apteki trafią ostatecznie do sieci Ziko, ale w tym roku może ich być nawet 40.

To zapewniłoby utrzymanie dynamiki wzrostu, bo właśnie o taką liczbę placówek sieć Ziko powiększała się rokrocznie przed wejściem w życie nowych przepisów.

Jak dodaje szef sieci, chętnych na sprzedaż swojego biznesu nie brakuje. Apteki to trudny kawałek chleba. Właściciele muszą zmagać się z długotrwałymi i kosztownymi procedurami. Do tego mali gracze w negocjacjach z potężnymi koncernami farmaceutycznymi i hurtowniami leków, których pozycja w Polsce jest szczególnie mocna, są zwykle na straconej pozycji. W przeciwieństwie do sieci trudno im kupować na tyle tanio, by móc tanio sprzedać.

Dodatkowo po zeszłorocznej zmianie przepisów właściciele indywidualnych placówek nie mogą przenieść swojego biznesu w inne miejsce, np. gdy właściciel lokalu wymówi im umowę najmu. Prowadzenie apteki stało się więc dużym ryzykiem. Być może zbyt dużym, aby marże na poziomie dwudziestu kilku procent je rekompensowały.

Polski rynek będzie się więc konsolidował poprzez przejęcia kapitałowe. Mocno będzie się rozwijać również franczyza, także dozwolona przez prawo. W przypadku Ziko odpowiadała ona dotychczas za połowę placówek - prognozuje Jan Zając.

Więcej: https://www.forbes.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH