Polski rynek farmaceutyczny czeka konsolidacja

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: money.pl/rynekaptek.pl   22-09-2011, 09:21Polski rynek farmaceutyczny jest duży, ale jeśli firmy będą chciały dalej podnosić swoje zyski, pojawi się potrzeba konsolidacji - ocenia Izabela Zimmermann, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Actavis Polska w analizie przygotowanej dla portalu Money.pl.

Z raportu Allen&Overy M&A Index H1 2011 wynika, że w I półroczu 2011 roku w sektorze Life Sciences na całym świecie miało miejsce 98 transakcji o łącznej wartości 94 mld dolarów. Zdaniem ekspertów Allen&Overy w II półroczu 2011 roku i w całym 2012 roku również będziemy świadkami dużej liczby transakcji fuzji i przejęć, szczególnie dotyczących największych koncernów farmaceutycznych - kontynuuje rozważania dyrektor Zimmermann.

Spośród 530 obecnych na polskim rynku  podmiotów, tylko 4 procent ma udziały w rynku przekraczające 1 procent. Widać więc potencjał do konsolidacji. Z kolei rosnąca konkurencja (m.in. w segmencie leków generycznych) oraz wygasanie patentów zmusza firmy do poszukiwania oszczędności. Konsolidacja pozwala na znalezienie licznych synergii, które przekładają się na oszczędności w produkcji, dystrybucji, marketingu i ogólnych kosztach zarządzania - przekonuje dyrektor Actavis.

Jej zdaniem, za kolejną przesłankę do konsolidacji można uznać kończący się właśnie proces prywatyzacji polskich firm farmaceutycznych.

Więcej: http://www.money.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH