Polskie katalizatory dla firm farmaceutycznych podbijają świat

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-10-2015, 09:51

Polskie katalizatory dla firm farmaceutycznych podbijają świat Odbiorcami polskich katalizatorów są głównie Amerykanie

Polskie katalizatory pozwolą firmom farmaceutycznym i kosmetycznym obniżyć koszty. Dotąd takie związki były drogie, bo używało się ich w dużych ilościach. Nie dawały się usunąć z wyprodukowanego już leku czy produktu zapachowego. Polski katalizator działa w kilkadziesiąt razy mniejszej dawce i łatwo go usunąć z finalnego produktu, a nawet użyć go ponownie.

Polakom udało się opracować takie związki już kilka lat temu, są one kupowane na całym świecie. Teraz jeszcze udoskonalili swoje produkty – podaje PAP.

Większość otaczających nas chemikaliów produkuje się przy użyciu katalizatorów. Dzięki polskiej innowacji łatwiej i taniej będzie można wytwarzać leki nowej generacji lub związki zapachowe, feromony, dodatki do żywic i kauczuków, polimery. Katalizatory nie biorą udziału w reakcjach chemicznych, ale przyśpieszają lub umożliwiają ich zachodzenie. W ich obecności jedne związki przekształcają się w drugie, co byłoby niemożliwe bez owych „magicznych proszków”.

Polskie katalizatory kupowane są na całym świecie. Nazywają się specjalistycznymi katalizatorami metalorganicznymi. Są to zarówno substancje rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne. Te ostatnie, których zalety tak cenią producenci leków i perfum, chemicy projektowali dzięki grantowi otrzymanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Pierwsze katalizatory już są gotowe, pojawiły się publikacje i patenty, trwają rozmowy z dystrybutorami i pierwszymi klientami. Prace nad innowacjami kosztowały około 2,5 mln zł, z czego firma produkująca katalizatory otrzymała dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 1,7 mln zł, a resztę dołożyła z własnych pieniędzy.

Kontrahentami są firmy w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH